Danıştay Başkanı emekli oluyor

Danıştay Başkanı emekli oluyor.7801
  • Giriş : 09.05.2008 / 17:33:00

Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, 13 Mayıs Salı günü yaş haddinden emekliye ayrılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çörtoğlu'ndan boşalacak Danıştay Başkanlığı için 1'inci Daire Başkanı Yılmaz Çimen, 2'nci Daire Başkanı Mustafa Birden, 3'üncü Daire Başkanı Gürsoy Gönenç ve 7'nci Daire Başkanı Turgut Candan'ın aday olduğu öğrenildi.

Danıştay Başkanı seçilebilmek için 8 yıl Danıştay üyeliği yapmış olmak gerekiyor.

Seçime katılmak isteyenler seçim gününden önce Danıştay Başkanlığı'na yazı ile başvurabilecekleri gibi toplantıda oylamaya başlanmadan önce sözlü olarak da istekte bulunabiliyor veya teklif edilebiliyor.

Danıştay Genel Kurulu'nda 87 üyenin katılımıyla yapılacak seçimlerde başkan seçilebilmek için salt çoğunluğun (en az 44 üyenin) oyunu almak gerekecek.

Gizli oyla gerçekleştirilecek seçimlerde ilk üç oylamada sonuç alınamazsa üçüncü turda en çok oyu alan 2 aday arasında dördüncü tur oylama yapılacak. Bu turdan da sonuç alınmazsa seçim yeniden aday gösterilerek tekrarlanacak.

Danıştay'ın yeni başkanı yaş haddinden emekliye ayrılmazsa 4 yıl süreyle görev yapacak.

Sumru Çörtoğlu'nun özgeçmişi

Sumru Çörtoğlu, 13 Mayıs 1943'te Tokat'ta doğdu. Ankara Kız Lisesi'ni bitirdikten sonra 1966 yılında Ankara Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Çörtoğlu, aynı yıl Danıştay Yardımcılığı unvanıyla göreve başladı.

Çörtoğlu, 14 Mayıs 1981'de tetkik hakimi oldu. Kıdemli tetkik hakimliği de yapan Çörtoğlu, 10 Eylül 1992'de Danıştay üyeliğine, 12 Şubat 2001'de 4'üncü Daire Başkanlığı'na, 2 Mayıs 2006'da da Danıştay Başkanlığı'na seçildi.

Sumru Çörtoğlu, evli ve iki çocuk annesi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious