Danıştay Başsavcısı'ndan AKP'ye eleştiri

Danıştay Başsavcısı'ndan AKP'ye eleştiri.9437
  • Giriş : 08.07.2008 / 02:34:00
  • Güncelleme : 08.07.2008 / 00:06:23

Danıştay Başsavcısı Çölaşan, AK Parti hükümetini isim vermeden sert bir dille eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Danıştay Başsavcısı Çölaşan, siyaset yapmadıklarını belirterek “2001’den beri demokratik yüzlerini Avrupa’ya sunuyorlar. Ama ne yazık ki siyasi görüşleri doğrultusunda Türkiye’yi dönüştürmek istiyorlar. Yargı kendisini her koldan savunmaktadır” dedi.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), Dünya Yargıçlar Birliği (IAJ) ve Demokrasi ve Özgürlük İçin Avrupa Yargıçları Birliği (MEDEL) tarafından Ankara’da düzenlenen “Kuvvetler Ayrılığı ve Yargıda Örgütlenme Özgürlüğü” konulu uluslararası sempozyumda konuşan Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan, Türkiye’de seçimle gelenlerin, demokrasiyi içselleştiremeyenlerin, seçimle gelmeyenlerin yetkilerini kabul etmek istemediklerini söyledi.

Tansel Çölaşan, “Biz siyaset yapmıyoruz, yargı kuruluşları kendi varlıklarının savunmasına geçtiler. Kendi kurumumuzu, yargı bağımsızlığını savunma noktasına geldik. Yargı, kendi bağımsızlığını savunma noktasına niye gelsin? ‘Bizi ellemeyin, bağımsız, tarafsız kalalım’ diyoruz. Hiçbir dönemde bu kadar kötü noktaya gelinmemişti” diye konuştu.

Sözlerinin siyaset yapmak olarak algılanmamasını isteyen Çölaşan, şu ifadeleri kullandı:

“2001 yılından beri demokratik yüzlerini Avrupa’ya sunuyorlar. Ama ne yazık ki, siyasi görüşleri doğrultusunda Türkiye’yi dönüştürmek istiyorlar. Yargı kendisini her koldan savunmaktadır” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN GERÇEK YÜZÜ GÖSTERİLMİYOR

AB’ye uyum sürecinde, demokratikleşme noktasında AB’nin, siyaset aracılığıyla değil doğrudan ilgili kuruluşlarla bağlantı kurması gerektiğini söyleyen Çölaşan, “Çünkü siyaset aracılığıyla Türkiye’nin gerçek yüzü gösterilmiyor” dedi.

Hukuk devleti olmanın ön koşulunun, adil yargılama garantisi ve yargı bağımsızlığının sağlanması olduğunu ifade eden Çölaşan, bağımsız yargıyı sağlamanın, yasama ve yürütmenin sorumluluğunda bulunduğunu kaydetti. Yargıçların özgür iradeyle örgütlenmesinini hukuk devletinin gereği olduğuna işaret eden Çölaşan, “Bu nedenle YARSAV önemlidir ve arkasındayız” dedi.

İKTİDAR YARSAV’I KAPATMAYA ÇALIŞIYOR

Siyasi iradenin yargıda özgür bir örgütlenmeyi kabul edemediğini söyleyen Çölaşan, yasamanın, kendilerine uygun dernek kurmak amacıyla YARSAV’a alternatif olarak rafta duran Yargıçlar ve Savcılar Birliği Kanun Tasarısı Taslağını ele aldığını anlattı. Çölaşan, bu taslağın kanunlaşması halinde, diğer birlikler kendiliğinden sona erer hükmü gereğince YARSAV’ın kapatılmasının amaçlandığını ifade etti.

Bunun Anayasa ve kanunlara aykırı olduğunu savunan Çölaşan, siyasetin Avrupa’da başka bir yüz gösterdiğini ama içeride bu söylediklerini uygulamadığını savundu. Çölaşan, “Özellikle yasama, yürütme aynı çoğunluk partisinden olduğu zaman, karşısında özgür ve bağımsız bir yargı da yargının bağımsız örgütlenmesini de istemiyor” dedi.

SEÇİMLE GELDİĞİ İÇİN İSTEDİĞİNİ YAPAMAZ

Kuvvetler ayrılığı ilkesiyle doğan yargı bağımsızlığı kavramının, hukuk devleti için en önemli unsur olduğunu vurgulayan Çölaşan, şöyle konuştu:

“Bağımsız yargı yoksa hukuk devleti de yoktur. Bunlar genel sözler ama çok önemli sözler. Her gün kullanıyoruz ama duyan yok. Demokrasi ancak seçilmişlerin hukuka saygılı olmaları, yargı bağımsızlığını kabul ve sağlamaları -sadece kabul değil sağlamak da onların görevi- ile mümkündür. Hukuk devletinde yasama, yürütme seçimle geldiği için her istediğini yapma hakkına sahip değildir. Çağdaş, demokratik standartlara, evrensel kurallara uygun davranmak zorundadır. Hukukiliği ancak bu şekilde sağlayabilir. Onun dışında polis devleti olmaktan öteye de gidemez. Bu bağlamda, bağımsız yargıyı içine sindirmeli, özgür örgütlenmeyi kabul etmelidir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*