Danıştay da sert bildiri yayınladı!

Danıştay da sert bildiri yayınladı!.14868
  • Giriş : 22.05.2008 / 20:50:00
  • Güncelleme : 22.05.2008 / 20:51:06

Hükümetten gelen bildiriye karşılık bu defa da Danıştay bir bildiri yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Danıştay Başkanlar Kurulu, yargıyı doğrudan ilgilendiren konularda yargı organlarının görüşlerini kamuoyuyla paylaşmalarının siyasi bir niteliği bulunmadığını bildirdi.

Danıştay Başkanlığından yapılan basın açıklamasında, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü tarafından yapılan açıklamanın ''yarattığı rahatsızlık nedeniyle'' Danıştay Başkanlar Kurulunun, bugün toplandığı belirtildi.

Açıklamada, toplantıya ilişkin görüşlerin kamuoyu ile paylaşma gereği duyulduğu ifade edilerek, ''Öncelikle belirtmek isteriz ki yargıyı doğrudan ilgilendiren konularda yargı organlarının görüşlerini kamuoyuyla paylaşmalarının siyasi bir niteliği bulunmamaktadır'' denildi.

Yasama ve yürütme organları nasıl yetkilerini halk oylaması ile kabul edilen 1982 Anayasası'ndan alıyorlar ise yargının da Türk milleti adına kullandığı yetkisini aynı anayasadan aldığı vurgulanan açıklamada, ''Yetkisini Anayasa'dan alan organların meşruiyetlerinin tartışmaya açılması, bu organların kamuoyundaki güvenilirliklerini zedeleyeceği gibi böyle bir yaklaşımın devleti zaafa uğratacağı gerçeği de gözlerden uzak tutulmamalıdır'' ifadesine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious