Danıştay İDD Kurulu, Petkim'in satışını durdurdu

  • Giriş : 27.12.2007 / 16:32:00
  • Güncelleme : 27.12.2007 / 17:38:08

Arapsaçına dönen Petkim'in satışı durduruldu, bundan sonra neler olacak?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, PETKİM'in yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin, satış yöntemiyle özelleştirilmesine, satışın blok satış yoluyla gerçekleştirilmesine ilişkin 8 şubat 2007 tarihli Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı ile kamu hissesinin blok satılmak suretiyle ihaleye çıkarılmasına ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) “ihale oluru” kararı ve ihale şartnamesinin yürütmesini durdurdu.

Türk sanayisinin en büyük firmalarından Petkim'in yüzde 51 hissesi, 2 milyar 40 milyon dolara Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu'na satılmış ve Özelleştirme Yüksek Kurulu geçtiğimiz ay satışa onay vermişti.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Danıştay kararı ile ilgili olarak bilgi veren Petrol İş Sendikası Avukatı Gökhan Candoğan, dört ayrı dava açtıklarını ve Danıştay'ın ikisi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyledi. Candoğan, bundan sonraki süreci ise şöyle anlattı:

"Artık yargı sürecinin sonuçlanmasını beklememiz gerekiyor. Dosya şimdi Danıştay 13'üncü Dairesi'ne gelecek ve 13'üncü Daire esastan kararı verecek. Sonuca ilişkin net birşey söyleyemeyiz, dairenin kararını beklememiz gerekiyor. Eğer karar Genel Kurul'un kararı gibi olursa o zaman ihale iptal edilmiş olacak ve ihale süreci geçerliliğini kaybedecek. Petkim'in yüzde 52 hissesi kamuda kalacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious