'Danıştay kararı yanlış ve tehlikeli'

  • Giriş : 11.02.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Danıştay'ın başörtüsü takan öğretmenle ilgili kararını yanlış ve tehlikeli bulduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Danıştay'ın okul dışında başörtüsü takan öğretmenle ilgili kararını kaygıyla karşıladığın ve hayretler içinde kaldığını kaydeden Bakan Gül, alınan kararın Türkiye'nin giderek demokratikleşme eğilimine ters bir davranış olduğuna işaret etti.

Bakan Gül, "Bu yaklaşımın altında negatif özgürlükler anlayışı vardır. Bu anlayış bildiğiniz gibi otoriter, diktatör rejimlerin felsefesidir. Halbuki Türkiye giderek demokratikleşen, bireyin, toplumun haklarının daha da genişletilmesine doğru bir yöneliş içindedir. Bu, Türkiye'nin yönelişine ters bir karardır'' dedi.

Hükümet olarak anlayışlarının pozitif özgürlükleri genişletme yönünde olduğunu dikkat çeken Bakan Gül, kararı yanlış ve tehlikeli gördüğünü belirtti.

Kararda dini bir vecibeyi yanlış örnek olarak gösterme olduğuna vurgulayan Dışişleri Bakanı konuşmasına şöyle devam etti: "'Çünkü böyle bir yaklaşımla giderek, yarın oruç tutan bir öğretmeni bile, (öğreniciye yanlış örnek oluyor) diye suçlarsınız. Çünkü görebildiğim kadarıyla bu karar dini bir vecibeyi yanlış bir örnek olarak gösteriyor. Bunlar çok tehlikeli ve yanlış şeylerdir, umut ederim ki düzelir. Bütün bu kararlar alınırken, şu herkesin zihninde olması gerekir ki Türkiye giderek özgürleşen, demokratikleşen, sivil alanı daha da genişleten bir toplum olacaktır. Buna kararlıyız. Toplum olarak, meclis olarak, hükümet olarak kararlıyız. Bu bakımdan bu kararın ciddi şekilde kamuoyunda büyük bir olgunlukla tartışılacağını ve herkesin bir kez daha düşüneceğini ve yanlışlarını düzelteceğini tahmin ediyorum.''

Bakan Gül, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'ın Kıbrıs'la ilgili açıklamalarıyla ilgili bir soruyu ise İngiltere Dışişleri Bakanı Straw'ın bütün tepkilere rağmen Kıbrıs'ı ziyaret etmesi olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı'nın herhangi bir ülkenin Dışişleri Bakanı olmadığını vurgulayan Gül, Straw'ın açıklamalarının bütün dünya tarafından dikkatle takip edildiğini vurguladı.

Kıbrıs gerçeğini sadece Türkiye'nin değil dünyanın anlaması gerektiğini kaydeden Gül, Straw'ın bütün engellemelere rağmen Kıbrıs'a gittiğini hatırlattı. Straw Kıbrıs gerçeğini yerinde gördüğünü belirten Gül, adanın gerçeği görülmeden hiçbir şeyin çözülmeyeceğini vurguladı.

Rusya'daki Türk okullarının kapatıldığı yönünde haberler geldiği şeklindeki bir soruya ise Gül, kendisine bu tür bilginin ulaşmadığını belirtti.

Gül, yabancı ülkelerde özel, vakıf ve devletin okullarının bulunduğunu, bunların kimlere ait olduğunu dahi bilmediğini ifade etti. Gül, Türkiye dışındaki okulların başarılarıyla çok dikkat çektiklerini, Türkiye'ye dışarda büyük dostluklar kazandırdığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious