'Danıştay saldırısı terör işi'

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Emniyet sözcüsü Çalışkan, Danıştay saldırısının terör örgütü işi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü ve Güvenlik Daire Başkanı İsmail Çalışkan, Danıştay saldırısını gerçekleştiren grubun ve yaptıkları bombalama ve saldırı işinin Terörle Mücadele Yasası'nın 1. maddesinde belirtilen terör tanımına 'gayet güzel oturduğunu ve çakıştığını söyledi. Çalışkan, saldırıyı gerçekleştirenlerin terör örgütü olarak tanımlanıp tanımlanamayacağı konusundaki ısrarlı sorular üzerine, "Terör örgütü diyorum. Terör örgütü bu" diye konuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü ve Güvenlik Daire Başkanı İsmail Çalışkan, haftalık basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi ve basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Danıştay'a saldırıyı gerçekleştiren kişinin silahıyla yakalandığını belirten İsmail Çalışkan, saldırı sonrası toplam 19 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan olayla ilgisi bulanan 5 kişinin tutuklandığını belirtti. Çalışkan, tutuklanan 5 kişinin aynı zamanda Cumhuriyet gazetesine saldırıyı gerçekleştiren 5 kişi olduğunu ve her iki olayda da birlikte hareket ettiklerinin görüldüğünü ifade etti.

Yakalanan kişilerin örgüt, terör örgütü veya çete tanımlarından hangisi kapsamına girdiğinin sorulması üzerine Çalışkan, Terörle Mücadele Kanunu'nun 1 maddesinin cebir ve şiddet kullanarak Anayasayı değiştirmek, ülkenin bölünmez bütünlüğünü bozmak, devleti zaafa uğratmak ve kamu düzenini bozmak yönündeki her türlü suçun 'terör' olarak tanımlandığını dile getirdi. Çalışkan, 2'den fazla kişinin bir araya gelerek oluşturduğu örgütlere teşekkül, çete, silahlı çete, cemiyet veya terör örgütü isimleri verildiğini ve Danıştay'a yapılan saldırıyı da 5'den fazla kişinin kurduğunu söyledi. Saldırıyı gerçekleştirenlerin terör örgütü olarak tanımlanıp tanımlanamayacağı konusundaki ısrarlı sorular üzerine Çalışkan, bu örgütün gerçekleştirdiği bomba ve saldırı işinin yasada belirtilen terör tanımına 'çok güzel çakıştığını ve oturduğunu' belirterek, "Terör örgütü diyorum. Terör örgütü bu" ifadesini kullandı.

Çalışkan, örgütün kendilerine koydukları bir isim bulunmadığını ve bağlantıları varsa bağlantılarının ortaya çıkartılacağını söyledi. Çalışkan, saldırıyı gerçekleştirenlerin amacının ülkede kaos çıkarmak olduğunu ancak Emniyetin ortaya çıkarmasıyla saldırıyı gerçekleştirenlerin amacına ulaşamadığını belirtti.

Alparslan Aslan'ın Hizbullah tarafından İran'ın Kum kentinde eğitildiği yolundaki iddialar konusunda da bilgilerinin olmadığını ifade eden Çalışkan, tarikat bağlantısı olmadığını kaydetti. Çalışkan, saldırganın ve planlayıcılarının Susurluk çetesi ile ilgili bağlantılarının olup olmadığı yolunda da açıklama yapamayacağını kaydetti.

Örgütün kasasının yurt dışına kaçtığı yolundaki haberleri değerlendiren Çalışkan, bu kapsamda aranan kişiler olduğunu ve yurt dışına kaçtığı kesinleşirse Interpol aracılığıyla arama emri çıkartılabileceğini söyledi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e suikast olacağı yolundaki haberler konusunda konuşan Çalışkan, şu an için kendisine ulaşan böyle bir bilgi olmadığını ancak hassas durumlarda, yerlerde ve zamanlarda güvenlik tedbirlerinin artırıldığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious