Danıştay saldırısı yorumu

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Danıştay saldırısının ikinci bir Kubilay olayı olarak anmak gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı tarafından Dedeman Otel'de ''Bir Adli Organ Olarak Savcılık'' konulu uluslararası sempozyum düzenlendi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, sempozyum açılışında yaptığı konuşmada Danıştay saldırısını 'faşist barbarlık' olarak nitelendirdi. Saldırının gerçekleştiği 17 Mayıs'ı, hem Türkiye hem de yargı için kara bir gün olarak nitelendiren Ok, "Bu katliam girişimi, hedeflerine şiddet yöntemleri uygulayarak hatta katliamları göze alarak ulaşmak isteyen radikal çevrelerin, kışkırtıldıklarında, özendirildiklerinde, himaye duygusu verildiğinde neler yapabileceklerine, nelere cüret edebileceklerine en yeni ve canlı örnektir." diye konuştu.

Saldırıda hayatın kaybeden Mustafa Yücel Özbilgin'in şehit olduğunu belirten Ok, "Ölümlerden dönen değerli arkadaşlarımız, tesellimiz olmuştur." dedi. Ok, "Tarihimizde kimileri için kara leke olarak yerini alacak bu olayı, yargının matem günü olarak her yıl aynı tepki, aynı duygu, artan inanç ve tek yürekle Cumhuriyet ve demokrasinin gerçek sahibi ve koruyucusu halkımızla birlikte bir Kubilay olayı gibi anmak ve böylece uyarıcı ve caydırıcı olmak için unutturmamak bizlere düşen görevdir.'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious