Danıştay saldırısına 60 sayfa ayrıldı

Danıştay saldırısına 60 sayfa ayrıldı.9912
  • Giriş : 09.07.2008 / 09:09:00

Cuma gününe kadar başsavcılığa sunulması beklenen iddianamenin 60 sayfasında Danıştay saldırısı ele alınıyor. Bazı suikastlara da özel vurgu yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ergenekon terör örgütüyle ilgili iddianamede sona gelindi. Yazımı biten 2 bin 500 sayfalık metin, Ulusal Yargı Ağı Projesi sistemine kaydediliyor. Bu işlemin iki gün içinde bitirileceği, iddianamenin cuma gününe kadar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulacağı öğrenildi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Ümraniye'deki bir gecekonduda 27 el bombası ve TNT kalıplarının ele geçirilmesi üzerine 13 ay önce başlayan soruşturma hafta sonuna kadar davaya dönüşecek. Toplam 40 bölümden oluşan iddianamenin 60 sayfasında 'Danıştay saldırısı' ele alınıyor. Türkiye'yi sarsan bazı suikastlara da özel vurgu yapılıyor. Son operasyonda gözaltına alınan, ardından da tutuklanan Şener Eruygur, Hurşit Tolon ve ATO Başkanı Sinan Aygün hakkında ek iddianame düzenlenecek. Danıştay'a 2006'da silahlı baskın düzenleyen Alparslan Arslan'ın Ergenekon'la bağlantıları ortaya çıkmış; ancak mahkeme bunları dikkate almamıştı. Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar da, Danıştay saldırısı zanlılarından Osman Yıldırım'ı sorgulamıştı.

Danıştay saldırısı da iddianamede

'Ergenekon' soruşturması kapsamında hazırlanan ve bitme aşamasına gelen iddianamede, aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi Genel Başkanı (İP) Doğu Perinçek'in de yer aldığı 48'i tutuklu 85 sanığın bulunduğu belirtildi.

12 Haziran 2007'de, Ümraniye'deki bir gecekonduda el bombaları ve fünyelerin elde edilmesi sonrası açığa çıkartıldığı kaydedilen 'Ergenekon Terör Örgütü'ne ilişkin iddianamenin hazırlanması konusundaki çalışmalar sürüyor. Yazımı biten iddianamenin, halen Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sistemine aktarılarak kayıt edilmesi işlemine devam ediliyor. Bu işlemin bitmesinin ardından tamamlanacak iddianamenin, önümüzdeki cuma gününe kadar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulması bekleniyor. İddianamede, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de bulunduğu 48'i tutuklu, toplam 85 sanığın yer alacağı kaydedildi. Toplam 40 bölümden oluşan ve 2 bin 500 sayfa olması beklenen iddianamenin 60 sayfasında sadece 'Danıştay Saldırısı'nın ele alındığı belirtildi. İddianamede, ayrıca suikast sonucu öldürülen bazı kişilerin de adının geçtiği öğrenildi.

Emekli generaller için ek iddianame

Son operasyonda gözaltına alınarak tutuklanmalarına karar verilen ADD Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve ATO Başkanı Sinan Aygün ile diğer 7 tutuklu şüphelinin de aralarında bulunduğu kişiler hakkında ise ek iddianame düzenleneceği ifade edildi. 0

'Ergenekon Soruşturması' kapsamında, son olarak gözaltına alınan kişilerden önce, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ile Kuddusi Okkır'ın da bulunduğu 49 kişi tutuklanmıştı. Bu kişilerden sağlık sorunları nedeniyle tahliyesi kararlaştırılan Okkır, tedavi gördüğü Edirne'deki Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetmiş ve tutuklu kişi sayısı 48'e düşmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*