Danıştay saldırısının sonrasında...

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Yargıtay Onursal Başkanı Doç. Dr. Sami Selçuk, Danıştay'a yapılan saldırı sonrası farklı kesimler tarafından yapılan yorumların yargının işini güçleştirip soruşturmanın seyrini değiştirebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Danıştay'a yapılan saldırı sonrasında çeşitli grupların yapmış olduğu yorumları doğru bulmadığını ifade eden Sami Selçuk, yargının saldırıya ilk günden itibaren el koyduğunu hatırlattı. Şu andan itibaren yorum yapmanın son derece yanlış olacağını ifade eden Selçuk, şu anda yapılan yorumlara bakılarak hareket edilmiş olsa suç niteliklerinin değişeceğini söyledi. O günden beri birçok yorum yapıldığını, bazılarının da yargının yerine geçmek suretiyle hüküm koyduklarını belirten Selçuk, bunların hepsinin çok yanlış davranış biçimleri olduğunu savundu.

Hukuk toplumunda bu tür davranışların hiçbirisinin olmadığını anlatan Selçuk, "Ama Türkiye'de bu her zaman yapılıyor. Adli yıl açılışında bu konu üzerinde çok fazla durdum, uyarılarımı yaptım. Ancak nedense bunlar henüz bazılarının bilinçlerine ulaşamadı. O bakımdan biraz üzüntü duymaktayım. Siyasal açıdan konu tabi çok önemli, ama o bizi ilgilendirmez. Biz konuya hukuksal açıdan yaklaşıyoruz. Yapılan yorumlara baktığınızda, eğer o yorumlara göre hareket ederseniz suç nitelikleri de değişebilir. O bakımdan yargıyı rahat bırakmak gerekmektedir. Yargının önüne gelmiş bir konuda yorum yapılması, Türk Ceza Yasası'nın 288. maddesine göre yaptırım altına alınmıştır. Bunu herkesin bilmesi gerekmektedir. Bu yaptırımlar boşuna değildir. Sadece Türkiye içinde söz konusu değildir. Zaten Türkiye'deki 288. yasa Fransız ceza yasasının 434-16. maddesinden alınmıştır. Orada da bu var. Zaten o toplumlar böyle tartışmalar yapmaz. Olayın oluş şekli ve yargılamanın hangi aşamada olduğu haber olarak verilebilir ama değerlendirme ve yorum yapmak yanlış. Son derece isabetsiz. Üstelikte yargının işini güçleştirmiş olur." dedi.

Yaşanan olayda bir diğer düşündürücü taraf olarak da bir karara, karar açısından bir görüşe karşı hukuk mezunu birisinin saldırı yapması olarak değerlendiren Selçuk, "Bu bakımdan olay bir yönüyle de üniversiteyi ilgilendirir. Üniversitedeki bilinçlenme açısından bir sıkıntımız var. Mezun ediyorsunuz ama özümsetme konusunda başarılı olunamadığı ortaya çıkıyor. Ayrıca görülüyor ki, Türkiye'de düşüncelere karşı silah kullanılmasını hala bir yöntem olarak sürdüren ülke ve toplum olduğumuz ortaya çıkıyor. Son derece düşündürücü ve hayret verici." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious