Danıştay'a hain saldırıya tepki yağıyor

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) yönetim kurulu Danıştay 2. Dairesi üyelerine yönelik silahlı saldırıyı kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ÇGC'den yapılan yazılı açıklamada, "Gerekçesi ve amacı ne olursa olsun Türk ulusunun bağımsız, özgür, çağdaş yaşamının güvencesi olan Cumhuriyet değerlerine ve kurumlarına yönelik saldırıların Türk yargısının azmini ve direncini kıramayacağı inancıyla bu çirkin girişimi nefretle kınıyoruz." denildi.

Baskı ve tehditlerin Türk yargısını yıldıramayacağını ve yargının anayasal görevlerini Cumhuriyet'e bağlılıklarını sürdüreceğini dile getiren yönetim kurulu açıklamasında şu görüşlere yer verildi: "Güvenlik kuvvetlerinin bu saldırının perde arkasını aralayacağına olan inancımızla Danıştay 2. dairesi üyelerinin şahsında Türk adaletine yönelik bu saldırıyı nefretle kınıyor, yaralı yargı mensuplarına acil şifalar dileriz."

Adana Eczacı Odası yönetim kurulu da yazılı açıklama ile Danıştay'a yapılan saldırıyı "nefretle" kınadı.

Eczacı Odası Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklama şöyle: "Danıştay üyelerinin kişiliğinde cumhuriyetin temel direklerinden olan Danıştay kurumuna yapılan saldırıyı cumhuriyete ve cumhuriyetin temellerine yapılmış olarak değerlendiriyoruz. Danıştay üyelerine saldıran kişinin de İstanbul Barosu'na kayıtlı bir avukat olması ayrıca çok dikkat çekicidir. Bir hukukçu tarafından en üst hukuk kurumlarından biri olan Danıştay'a silahlı saldırıda bulunulması cumhuriyet düşmanlarının düşüncelerinin geleceğe ilişkin planlarının ne olabileceğinin somut örneğidir. Laik cumhuriyete yapılan bu saldırıları kınıyor. Ülkenin kaosa sürüklenmesinin önlenmesi hususunda toplumun tüm dinamiklerini göreve davet ediyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious