Danıştay'a saldırı, tertibin doruk noktası

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Danıştay'a yönelik saldırının, Şemdinli'de yapılan tertibin en son ve büyük halkası olduğunu belirterek, bu saldırının, Türkiye'yi istikrarsızlaştırma operasyonunun bir parçası olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Danıştay'a yapılan silahlı saldırıyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Doğu Perinçek, Türkiye'nin toprak bütünlüğüne ve istikrarına yönelik planlı tertipler olduğunu ifade ederek, Danıştay'a yapılan saldırının Şemdinli'den bu yana yürütülen tertiplerin doruk noktası olduğunu kaydetti.

Bu tertiplerin arkasında Amerikan derin devletinin bulunduğunu savunan Perinçek, ABD'nin Türkiye'de 'laik ve milli maskeli' hükümet kurarak Türkiye ile İran'ı karşı karşıya getirmeyi amaçladığını ileri sürdü. Perinçek, ABD'nin Kuzey Irak'taki kukla devleti Diyarbakır'a doğru genişletmeyi planladığını, bu nedenle de Türkiye'yi istikrarsızlaştırma operasyonlarına giriştiğini savundu.

Danıştay'a yapılan saldırının çok açık bir istikrarsızlaştırma operasyonu olduğunu belirten Perinçek, sürecin, darbe öncesi süreçleri andırdığını kaydetti. Perinçek, "Bu istikrarsızlaştırma operasyonu, aynı 12 Mart ve 12 Eylül öncesi yürütülen operasyonları andırmaktadır. Onların da arkasında ABD ve ABD kontrgerillası vardı. Burada Türkiye'nin milli devleti, cumhuriyeti ve milli bütünlüğü hedef alınmıştır" dedi.

Danıştay'a yapılan saldırıdan sonra Türkiye'nin erken seçim düzlemine itildiğinin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Perinçek, "ABD'nin, Türkiye'yi istikrarsızlaştırma operasyonuyla iki hedefe yöneldiği görülüyor. Birincisi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın boynuna ilmik geçirilmiştir. İkincisi, Danıştay baskını, bir yönüyle Türkiye'nin erken seçim düzlemine itildiğine de işaret ediyor.

Gazetecilerin Danıştaya yönelik saldırıyı gerçekleştiren zanlının üzerinde partinin yayın organı ''Ulusal Haber'' kimliği çıktığı yolundaki haberleri hatırlatması üzerine Doğu Perinçek, ''Bu bir tertiptir. Doğu Perinçek'in nüfus cüzdanı da çıkmalıydı diye düşünüyorum. Onları unutmuşlar galiba'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious