Danıştay'a yapılan saldırının geçmişi...

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Danıştay 2. Dairesi üyelerine yönelik olarak yapılan silahlı saldırıda 5 kişi yaralandı. Saldırgan olaydan sonra yakalanarak göz altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Glock marka silahla ateş eden şahsın kurşunlarına hedef olan Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayla Gönenç, Mustafa Yücel Özbilgin, Ayfer Özdemir ve Kamuran Erbuğa yaralı olarak Hacettepe Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada ameliyata alınan hakimlerden kafatasından yaralanan Mustafa Yücel Özbilgin'in durumunun ağır olduğu diğer yaralıların durumlarının ise daha iyi olduğu bildirildi.

Olay sonrası yakalanan Alparslan Aslan, ilk olarak Çankaya İlçe Karakolu'na daha sonra da Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü. Aslan'ın Danıştay binasının yakınlarında bulunan aracında Büyükşehir Belediyesi otoparkına girdiğini gösterir fiş ile Milliyet Gazetesi'nin '12 Eylül'le hesaplaşma' başlıklı haberin bulunduğu sayfanın açık olduğu görüldü. Araç daha sonra kriminal ekipler tarafından incelenerek olay yerinden götürüldü.

Danıştay 2. Dairesi`ne silahlı saldırıyı düzenlediği öne sürülen Alparslan Aslan isimli avukatın, Kadıköy`de bürosu bulunan Avukat Ahmet Kılıç`ın yanında staj yaptığı öğrenildi. Cafer Ağa Mahallesi Hasırcıbaşı Caddesi 30/1 Kısmet Apartmanı`nda bulunan avukatlık bürosunda staj eğitimini tamamlayan Alparslan Aslan`ın 4 yıl önce buradan ayrıldığı belirtildi. Büronun sahibi Avukat Ahmet Kılıç, yanında staj yapan Aslan`ın radikal bir insan olmadığını belirterek, "4 yıl önce buradan ayrıldı. Bu eylemi yapacak tipte birisi değildi. İsim benzerliği olabilir. Biz de duyunca çok şaşırdık " şeklinde konuştu.

Danıştay 2. Dairesi üyelerinin toplantı halinde bulunduğu salona girip rast gele ateş açan saldırgan Alparslan Aslan'ın İstanbul Barosu'na kayıtlı olduğu ve saldırıyı gerçekleştirmek üzere gittiği Danıştay binasındaki x-ray cihazını avukat kimliğini göstererek açtığı öğrenildi. Dün polis zoruyla Danıştay'dan çıkartılan Aslan, bugün yine aynı saatte silahla gittiği Danıştay'a x-ray cihazını aşarak girdi ve müzakere salonuna kadar ulaştı. Müzakere salonuna ulaşan saldırgan burda rastgele ateş açtı.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu saldırgan avukat Alparslan Aslan'ın Sedat Peker'in avukatının yanında çalıştığı da belirtiliyor. Saldırgan, Bingöl'ün Kiğı ilçesine bağlı Nacaklı köyü nüfusuna kayıtlı ve babası ilköğretim müfettişi.

Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün ardından Terörle Mücadele Şubesi'ne götürülen saldırgan Alparslan Arslan "Saldırıyı dün gerçekleştirecektim, koşullar uymadı. Bugüne kısmetmiş" dediği öğrenildi. Aslan'ın, dün aynı saatlerde Danıştay 2. Daire Başkanı Mustafa Birden'in odasının kapısını zorladığı ve güvenlik güçlerince binadan uzaklaştırıldığı ifade ediliyor. Saldırgan, terörle mücadele uzman ekiplerince sorgulandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ankara Valisi Kemal Ünal, saldırıda ölü olmadığını belirterek, 2'si ağır 5 yaralı olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ise olay yerinde yaptığı incelemenin ardından "Saldırıyı nefretle kınıyoruz" dedi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek de saldırıyı sert bir dille kınayarak, olayın aydınlatılması için gereken herşeyin hiç geçiktirilmeden yapılacağını dile getirdi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da olay yerinde incelemelerde bulundu. Baykal olayın siyasal amaçlarla işlendiğinden şüphe olmadığını söyledi. Baykal, "Türkiye'de siyasal cinayetler döneminin açılıyor olmasından kaygı duyuyorum. Olay siyasal amaçlı bir girişimdir." şeklinde konuştu.

Öte yandan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Direktörü Uğur Erdener'in yaptığı açıklamaya göre, Danıştay 2. Daire Başkanı Mustafa Birden'in sağlık durumu hayati tehlike taşımıyor. Birden karın bölgesinden yaralı. Saldırıda boynundan yaralanan Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in ameliyatını bizzat Hacettepe Üniversitesi rektörü gerçekleştiriyor.

Olayla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, bir çok siyasetçi ve sivil toplum kuruluşlarından kınama açıklamaları geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious