Danıştay'dan müjdeli haber

  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

Yalova'da, çevreye zarar vereceği iddiasıyla mahkemelik olan tersane bölgesi inşaatına Danıştay'dan vize çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yüksek Mahkeme, ilde kurulacak olan Türkiye'nin en büyük tersaneler bölgesinin 'kamu yararına bir yatırım' olduğuna hükmederek inşaat hakkında daha önce verilen durdurma kararını kaldırdı.

Çevrecilerin karşı çıktığı proje tamamlandığında, yan sanayi ile birlikte 80 bin kişiye istihdam sağlayacak. Tersanede Türkiye'de bugün inşa edilebilenden 2 kat daha büyük gemiler inşa edilebilecek. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Danıştay'ın yol ve köprü dışında bir yatırımda ilk defa 'kamu yararı' bulunduğuna hükmettiğine dikkat çekerek, bu kararın dava açılan benzer yatırımlar için ümit verici olduğunu söyledi.

Çok sayıda yatırıma, bazı kesimler çevreye zararlı olduğu gerekçesiyle dava açıyor. Yalova'nın Subaşı beldesinde denize yapılan devasa bir dolgu üzerinde kurulması planlanan Türkiye'nin en büyük tersane bölgesi için de benzer mücadele 3 yıldır sürüyor. Tersane için mücadele, 40 ortaklı Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri Şirketi'nin 19 Nisan 2004'te tersane sahası oluşturmak için belediyeye başvurmasıyla başladı. Avrupa Birliği ülkelerinin 15 yaşından büyük gemileri limanlarına sokmaması kararından sonra oluşan büyük talepten pay kapmak isteyen girişimciler, burada 90 bin tonluk büyük gemiler inşa etmek için harekete geçti.

Bölge, 40 bin tonluk gemilerin inşa edilebildiği Tuzla Tersaneler Bölgesi'nin karşı kıyısında yer alıyor. CHP'li belediye, söz konusu kıyıyı imar planında rekreasyon alanı ve kara tarafındaki arazileri de 'tarımsal niteliği korunacak' alanlar olarak işlemiş olduğunu belirterek olumsuz görüş bildirdi. Ziraat Mühendisleri Odası uzmanlarının bölgede inceleme yaptıktan sonra hazırladığı raporda, "Tersaneler için verimli tarım toprakları yerine dolgu gerektirmeyen yeterli derinliğe sahip daha uygun bir alanın seçilmesi doğru olacaktır." denildi. Ali Osman Sertkaya isimli bir vatandaş, tersane alanına 28 Nisan 2005 tarihinde Kıyı Kanunu'na göre Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca verilen dolgu imar planının iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açtı. Danıştay 6. Dairesi, 27 Nisan 2006'da yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kararla tersane bölgesi inşaatına ara verildi.

Davada Danıştay, alanda kamu yararı olup olmadığını araştırmak üzere bilimadamlarına bilirkişi raporu hazırlattı. Bu rapora dayanarak da, 20 Mart 2007'de yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. Kararda, bilirkişi raporundan bölümlere yer verilerek üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'de gemi inşaat sektörünün gelişmesinin kalkınma için gerekli şartlardan biri olduğu vurgulandı. Yalova Altınova Tersane Girişimcileri Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ayhan Kayatürk, mahkemeye başvuran kişinin Yalova'da ikametini bulamadıklarına dikkat çekti. İstanbul Çevre Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Murat Çetintaş da, doğanın korunması adına her yatırıma karşı çıkmanın doğru olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious