Danıştay'dan soruşturmaya onay çıktı

Danıştay'dan soruşturmaya onay çıktı.12777
  • Giriş : 29.06.2009 / 18:56:00

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun Orman Genel Müdürü Osman Kahveci hakkındaki şikayeti için Danıştay 1. Dairesi soruşturma izni verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Danıştay 1. Dairesi, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci hakkında, ''toprak döküm ihalelerini engelleyerek kamu zararına yol açtığı'' gerekçesiyle yapılan şikayeti işleme koymama kararını kaldırdı.

Türk Tarım-Orman Sendikası, Kahveci hakkında, ''eski maden-taş ocağı sahalarının rehabilitasyonu amacıyla yapılan toprak döküm ihalelerini engelleyerek kamu zararına yol açtığı'' gerekçesiyle şikayette bulundu.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu ise 7 Nisan 2009 tarihli kararıyla Kahveci hakkındaki şikayeti işleme koymadı.

Sendikanın işleme koymama kararına itiraz etmesi üzerine dosyayı görüşen Danıştay 1. Dairesi, Bakan Eroğlu'nun kararını kaldırarak, dosyayı Bakanlığa gönderdi.

-KARARDAN-

Dairenin kararında, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun'a göre memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında yapılacak ihbar ve şikayetlerin hangi durumda esas alınacağının belirlendiği ifade edilerek, bu durumda şikayetlerle ilgili izin vermeye yetkili mercinin, ön inceleme başlatmasının zorunlu olduğu hatırlatıldı.

Kararda, şikayet dilekçesinde, şikayetçinin belli, şikayet konusu eylemin somut olduğu, kişi ve olay belirtildiği, iddiaların da ciddi bulgu ve belgelere dayandığının anlaşıldığı vurgulandı.

Bu durumda, 4483 sayılı Kanun hükümleri uyarınca, yetkili merci tarafından ön inceleme emri verilmesi gerektiği belirtilen kararda, bu emre dayalı olarak ön inceleme raporu düzenlenmesi ve yetkili merci tarafından söz konusu ön inceleme raporu da göz önünde bulundurulmak suretiyle soruşturma izni verilmesine veya verilmemesine ilişkin bir kararın tesis edilmesi gerektiğine işaret edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*