'Danıştay'ın kararını destekliyorum'

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Avukatlık Sınavı'nın kaldırılmasını mesleğe yönelik ağır bir saldırı olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun, 5 ay boyunca hakim ve savcı alımını durdurması kararını "yürekten destekleğini" belirten Özok, "Adalet Bakanlığı bu sınavı ve mülakatı yapmamalı. Sınav, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun denetimi ve gözetiminde yapılmalı" dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, baro başkanlarının 2-3 Aralık Kızılcahamam toplantısının sonuç bildirisini açıkladı. Özok konuşmasında, hükümetin politikalarını eleştirdi. Türkiye Barolar Birliği ve 78 baronun muhalefetine rağmen Avukatlık Yasası'nda değişiklik yapılarak Avukatlık Sınavı'nın kaldırıldığını hatırlatan Özok, "Bu karar sadece avukatlık mesleğine yönelik ağır bir saldırı değil, aynı zamanda vatandaşların hak ve yararlarının tehlikeye atılmasına yönelik talihsiz ve öngörüsüz bir adımdır" diye konuştu.

Özok, Avukatlık Sınavı'nın sadece vatandaşları ehil olmayan meslek sahiplerinden korumak için değil, aynı zamanda öğrenci adaylarını ehil olmayan hukuk fakültelerinden korumak, hukuk eğitiminde sağlıklı rekabeti sağlamak için gerekli olduğunu kaydetti.

İktidarın zorunlu müdafilik kapsamında yapılan avukat görevlendirmelerinde ve CMK ödenekleri konusunda Türkiye Barolar Birliği'ni etkisiz kıldığını ileri süren Özok, "Adalet Bakanlığı'nın mali ve idari vesayeti altında görev yapacak yeni bir CMK avukatlığı türü ihdas etmek ve avukatları angarya ile çalıştırmak amacı ile 5271 Sayılı CMK ve 5237 Sayılı TCK'da değişiklik içeren yasa tasarıları ve tekliflerinin TBMM'de görüşülüyor olması, sadece avukatlık mesleğine ve barolara yönelik siyasi amaçlı bir tasfiye eylemi değil, daha çok hukuku ve hukukun üstünlüğü ilkesini, hukuk devletini tahrip etmeye yönelik kabul edilemez bir olumsuz gelişmedir" şeklinde konuştu.

Özok, sözkonusu görüşlerini Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile de paylaşacaklarını aktardı.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun, Adalet Bakanlığı'nın hakim-savcı alımındaki yetkisinin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesi ile 5 ay boyunca hakim ve savcı alımını durdurduğunun hatırlatılması üzerine Özok, "Kararı yürekten destekliyorum" dedi.

Geçmişte yaptığı konuşmalarda, Adalet Bakanlığı'nın sözkonusu sınavı ve mülakatı yapmaması, bunun Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun denetim ve gözetiminde yapılması yönünde görüş bildirdiğini hatırlatan Özok, "Siyasi bir erke bağlı olan Adalet Bakanlığı'nın, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun görevi içerisine giren sınav ve mülakat işine girmemesinden yanayız" diye konuştu.

Adalet Bakanı ve müsteşarının Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan çıkartılması gerektiğini savunan Özok, "Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu bir şekilde sınavda etkili olmalı, en son sözü onlar söylemeli" ifadesini kullandı.

Özok, yöneltilen bir başka soru üzerine ise, pek çok konuda savcının yeterli duyarlılığı gösteremediğini söyledi. Bu konuyu tek bir olaya indirgeyerek özelleştirmemek gerektiğini vurgulayan Özok, "Sadece Acarlar değil, birçok konuda iddia makamı yeterli duyarlılığı gösteremiyor. Dileğimiz savcılarımızın daha duyarlı olması... Özel bir olaya indirgeyerek bunu değerlendiremeyiz. Bilirkişi gibi birçok konuda eksik kalındığı muhakkak. Tabii ki, bu ülkede yargıya inanan, özveriyle çalışan savcılarımızda var... Ülkede köklü bir yargı reformuna ihtiyaç var." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious