Dans Federasyonu kuruldu

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin ilk Dans Federasyonu kuruldu. Tolga Han başkanlığa aday olduğu halde seçilemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dans Federasyonu başkanlık yarışına katılan adaylar arasında Enver Oral’ın dışında Buğra Muammer Beydeş, Tolga Han (Mustafa Çinkitaş), Taner Bozkuş ve Süleyman Ersin Uysal vardı. 28 delegeden 18’inin oy kullandığı seçimlerde Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimler, Olimpiyat Komitesi Başkanı, amatör sporlardan ve Spor Yazarları Derneği’nden temsilciler yer aldı.

Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü mezunu olan Enver Oral uzun yıllar beden eğitimi öğretmenliği yapmış, basketboldan futbola pek çok spor dalında antrenörlük deneyimi olmuş. “Birçok yörenin halk oyunlarını oynadım, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’nde spordan sorumlu müdür oldum. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramları başta olmak üzere birçok törende dansların koordinasyonunu üstlendim” diyen Oral, on yıllarda Türkiye’de dans konusunda çok büyük atılımlar yapıldığını belirtti ve birçok yetenekli dansçının yeterince değerlendirilemediğinden yakındı: “Türkiye yurtdışındaki yarışmalarda temsil edilme sorunu yaşıyor. Bütün bu nedenler, bizi bir dans federasyonu kurmaya yöneltti.”

Tolga Han: Üzgün değilim

‘DANS OLİMPİYATLARI DÜZENLENECEK’
Oral, dans sporunun 2007 yılında olimpiyatlara kabul edilmesinin beklendiğini söyledi. “Dans Türkiye’de olduğu kadar dünyada da gittikçe önemi artan bir alan. Onun için olimpiyatlara da büyük bir ihtimalle kabul edilecek gibi görünüyor. İşte o zaman dansın Türkiye açısından da önemi daha çok artacak. Bizim de buna hazır olmamız lazım.”

DANS OKULLARDA DERS OLACAK

Dansın okullarda ders olarak verilmesi için çalışacaklarını belirten Oral, “Bu işin daha ciddi boyutta yapılmasını sağlamak istiyoruz. Okul ve klüpleşmenin olmaması durumunda danstan beklediğimiz performansı alamayız. Dünya danslarının yanısıra halk danslarımıza da önem vereceğiz. Kendi kültürümüzün de tanıtımı çok önemli” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious