Dar gelirlinin öğle yemeğine zam yolda

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Dar gelirlinin 'Öğle yemeği' olarak ad yapan simidin, başta ithal susam olmak üzere artan un ve maya fiyatları nedeniyle fiyatının artabileceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Simit sarayları ve seyyar satıcılarda peynir, zeytin gibi kahvaltılık rünlerle sunulan simide ilgi artarken, simit üreticisi ise ham madde fiyatları artışları nedeniyle sıkıntılı olduğu belirtildi. Son günlerde başta Hindistan olmak üzere, İran, Pakistan ve Sudan'dan getirilen susamın fiyatlarının da arttığını kaydetti.

Yaşamda son sıradayız

Türkiye 29 OECD ülkesi arasında düzenlenen 'uzun ömür' istatistiklerinde kadın ve erkekler ortalaması açısından sonuncu oldu. OECD ortalaması 75.4 yıl olarak belirlenirken, Türkiye'de erkekler için hayat beklentisi 68.8 yıl şeklinde belirlendi. Hayat beklentisi 'Kadınlar ve erkekler' için ortalama 71.2 olarak ölçüldü. Erkeklerde uzun ömür beklentisi açısından ise AB ülkesi Macaristan'dan daha iyi konuma yükseldik.

Şirket iflası %19 arttı

TOBB, bu yılın ilk 3 ayında açılan şirket sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,48 azaldığını, kapanan şirket sayısının ise yüzde 18,99 artış gösterdiğini bildirdi. TOBB'dan yapılan yazılı açıklamada, geçen yılın ilk 3 ayında 29 bin 446 olan açılan şirket sayısı, bu yılın aynı döneminde 29 bin 9'da kaldı. Geçen yılın aynı döneminde 8 bin 933 olan kapanan şirket sayısı da bu yılın aynı döneminde 10 bin 629'a yükseldi. Ocak-Mart 2007 dönemi iller bazında incelendiğinde en fazla şirket 9 bin 929 ile İstanbul'da açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious