Darbe yönetiminden uyduya karartma

Darbe yönetiminden uyduya karartma.15722
  • Giriş : 02.01.2008 / 18:30:00

Myanmar'da askeri yönetim, uydu televizyonu harçlarını 166 kat artırdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Myanmar'da askeri yönetim, uydu televizyonu yayınlarından yararlananların ödediği yıllık harçları herhangi bir uyarı yapmadan 166 kat artırdı.

Ücret artışıyla ilgili askeri yönetimden herhangi bir açıklama yapılmadığı, 6 bin kyat tutarındaki harçlarını ödemek isteyen mükelleflerin, yıllık miktarın 1 milyon kyat'a (yaklaşık 920 YTL) yükseldiğini öğrendikleri belirtildi. Bu miktarın, bir vatandaşın ortalama yıllık gelirinin üç katı olduğu kaydediliyor.

Myanmar Posta ve Telekom kuruluşu, harç zammını doğruladı ancak nedeniyle ilgili bilgi vermedi. Kuruluştan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, üstlerinden bu yönde talimat aldıklarını, kararı duyduklarında şok olduklarını söyledi.

Askeri yönetimin, rekor düzeydeki bu artışla uydu yayınlarını sabote etmeyi amaçladığı öne sürülüyor. Halkın uydu kanalları dışında, sadece katı biçimde devlet kontrolünde olan MRTV'den haberlere ulaşabileceği belirtiliyor.

Myanmar'da, ağustos ve eylül aylarında askeri yönetime karşı düzenlenen büyük protesto gösterileri üzerine yabancı medya kuruluşları geniş çaplı yayınlar yapmıştı.

Protestoların bastırılması sırasında 31 kişinin ölmesiyle, Myanmar'a uluslararası toplumdan gelen tepkiler zirveye tırmanmış, askeri yönetim, BBC, DVB, Amerika'nın Sesi ve Özgür Asya Radyosu gibi kuruluşları "yalan yayın yapmakla" suçlamıştı.

Resmi rakamlara göre, ülkede 2002 yılı itibariyle 60 bin kayıtlı uydu kullanıcısı bulunuyor, ancak gerçek rakamın bunun çok üzerinde olduğu belirtiliyor. Çok sayıda kişinin, yabancı haber kanalları dışında Futbol ve Çin dizi filmlerini izlemek için uydu anteni aldığı kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious