Darbecileri Meclis gündemine getiren Uras yalnız kaldı

Darbecileri Meclis gündemine getiren Uras yalnız kaldı.15669
  • Giriş : 04.07.2008 / 07:21:00
  • Güncelleme : 04.07.2008 / 00:07:19

ÖDP lideri Ufuk Uras, Ayışığı ve Sarıkız kod adlı darbe planlarını gündeme getirdi ancak destek görmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'in günlükleri olduğu ileri sürülen metinlerde yeralan 'Sarıkız' ve 'Ayışığı' kod adlı darbe planlarını Meclis gündemine getirmeye kalkınca, son günlerde en çok "demokrasi" ve "Milli irade" sözcüklerini kullanan AKP'den de, sık sık darbe mağduru olduğunu açıklayan CHP'den de destek bulamadı.

MHP ve DSP de destek vermezken, AKP, 'konjoktürü' CHP 'yargıda devam eden davayı' gerekçe gösterdi. Uras, DTP'den aldığı destekle araştırma önergesini önümüzdeki hafta içinde TBMM Başkanlığı'na sunmaya karar verdi.

Uras, darbe girişimlerinin Mecliste bir komisyon kurularak araştırılması amacıyla önerge hazırladı.

Uras'ın karşısına ilk engel olarak araştırma önergesinin TBMM Başkanlığı'na sunulması için altında en az 20 milletvekilinin imzanın bulunmasını gerektiren içtüzük çıktı.

Partilerin bahanesi çok

Kendisi dışında 19 imzaya ihtiyaç duyan Uras, imza desteği için AKP'den Grup Başkanvekili Nihat Ergün, CHP'den Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Kemal Kılıçdaroğlu, MHP'den Grup Başkanvekili Oktay Vural ve DSP'den Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli ile ayrı ayrı görüştü.

AKP, "Bu konjoktürde uygun bulmuyoruz, aslında yaptığınız iş anlamlı ama konjoktür uygun değil" mesajını verdi. CHP ile DSP ise, emekli Oramiral Örnek'in günlüklerinin yayınlanmasından sonra açılan davayı gerekçe göstererek, 'yargıya intikal eden konunun araştırılmasının uygun olmayacağı' görüşünü dile getirdi. MHP ise, konunun Mecliste araştırılmasını 'uygun bulmadıklarını' belirtti. Uras, destek istediği Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'ten de olumsuz yanıt aldı.

Tek destek DTP'den

Son çare olarak DTP ile temasa geçen ve Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ile görüşen Uras, bu partiden istediği desteği aldı. Uras, böylece gerekli olan 21 imzayı bulmuş oldu.

Başkası çıkar diye

ÖDP Lideri Uras, Radikal'e yaptığı açıklamada, "21 imzayı bulduk. Tahmin ediyorum önümüzdeki hafta önergeyi TBMM Başkanlığı'na vereceğiz" dedi. Uras, önergeyi vermek için bir süre daha beklemesinin nedenini de 'gruplarından bağımsız olarak destek vermek isteyen milletvekilleri olabilir' diye açıkladı.

AKP'nin cesuru Hüsrev Kutlu

AKP'den Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu'nun 'ben imza atıyorum' dediğini belirten Uras, "Belki değişik partiler içerisinden de 'grubum ne derse desin ben bindiğim dalı kesmem, Meclisin iradesini savunurum, demokrasi dışı çıkışlara karşı tutum alırım' deyip, vicdanının sesini dinleyen milletvekillerinin çıkacağını umut ediyorum. O yüzden biraz zaman tanıyalım istedim" diye konuştu.

Susurluk araştırılmıştı

DTP dışında destek istediği partilerin genel olarak 'görülmekte olan davayı' gerekçe gösterdiklerini vurgulayan Uras, "Halbuki görülmekte olan dava yoktu. Bahsedilen dava Nokta Dergisiyle ilgili hakaret davasıydı. Ayrıca Susurlukla ilgili dava varken, Meclis'te araştırma komisyonu kurulmuştu" dedi.

Konjoktüre göre demokrasi

AKP'yi 'başımızın üzerinde yeterince dert var, ek müşkülat çıkmasın' gibi bir ruh hali içinde gördüğünü anlatan Uras, sözlerini şöyle sürdürdü:

"'Konjoktürü uygun değil' diye bir yaklaşım içine girdiler. Oysa demokrasiyi bir prensip ilke meselesi olarak görmek lazım. Yoksa böyle bir faydacı yaklaşım konjektüre göre demokrasi diye birşey olamaz. Aslında resmi gerekçeler bahane, mazeretten öte birşey değil, hiç bir inandırıcılığı yok. Ben bunu Türkiye'deki demokrasi kültürüyle ilgili problemin yansıması olarak görüyorum. Yani bize göre demokrasi biraz demokrasi biraz ufuk olmaz."

Kim savunacak

Meclisin Meclis iradesine sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Uras, "Demokrasi dışı arayışlara karşı Meclis kendi iradesini savunmayacaksa kim savunacak? Burada ciddi bir problemle karşı karşıyayız" dedi. Destek olmak için tüm parti ve milletvekillerinin hala şansı olduğunu belirten Uras, önergenin Mecliste öncelikle görüşülmesi ve kabul edilmesi için de destek gerektiğini anımsattı.

Sahip olmasın

Sadece olup bitenin araştırılmasını istediklerini, bir hüküm de koymadıklarını vurgulayan Uras, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Darbe günlükleri ortaya çıktı, adeta kanıtlandı. Meclis bunun üzerine gitsin, arka planını araştırsın istiyoruz. Bu araştırılmasın demek anlamına gelen bir mesafeli tutumu demokrasi içerisinde anlayabilmek mümkün değil. Gölgesinden korkma hali. Biraz cesaret lazım, korkulacak birşey yok. Milletvekillerinin öncelikli görevi yeminine sahip çıkarak, demokrasiyi savunmalarıdır. Kenan Evren, 'egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ama bu memleketin de sahipleri vardır' demişti. Yani artık o sahipler olmasın istiyoruz. İstediğimiz bu."

Ergenekon soruşturmasının sonuna kadar gidilmesi gerektiğini vurgulayan Uras,

"Bir şekilde demokrasi dışı arayışlar varsa, demokrasi dışı örgütlenmelerin üzerine gitmek lazım. Hem devlet içi hem devlet dışındaki, bütün yasa dışı örgütlenmelerin üzerine gidip bu cerahatı patlatmak lazım. Ve sadece emekliler değil bu örgütlenmeye dahil olmuş resmi görevliler de varsa onları da içermeli. Çünkü bu tamamiyle kazınmadıkça yeniden hortluyor" dedi. AKP'nin bu meseleye son derece 'faydacı' baktığını savunan Uras, "Prensip düzeyinde baksaydı bizim meclise vereceğimiz araştırma önergesine imza atarlardı. Atmamaları zaten başlı başına gösterge değil mi. Böyle bir önergenin arkasında duracak bir irade AKP'den çıkmadı, diğerlerinden de çıkmadı" dedi. Uras, Ergenekon Soruşturması ile Anayasa Mahkemesi'ne açılan kapatma davasının ilişkilendirilmesini de doğru bulmadığını belirtti ve "Ergenekonun sonuna kadar gidilmesinden yargı niye rahatsız olsun ki" dedi.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious