Darbeleri desteklemeyin

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Türkiye ve İspanya eşbaşkanlığında yürütülen Medeniyetlerarası İttifak Üst Düzey Grup Toplantısı 13 Kasım'da İstanbul'da yapılacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Birleşmiş Milletler'in destek verdiği toplantı sonrası BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a sunulacak raporda ise özellikle Batı ülkelerine çok önemli mesajlar var. 20 kişilik Akil Adamlar Grubu'nun hazırladığı raporda, Batılı ülkeler tarafından nüfusu Müslüman olan ülkelerde darbe yaptırılmaması çağrısı yer alıyor. Ayrıca Müslüman ülkelerde Batılıların desteklediği askerî müdahalelerin toplumlar arası ilişkileri bozduğu, dargınlık ve güvensizlik duygularını artırdığı tespitinde bulunuluyor. Annan'ın özel davetli olarak katılacağı toplantıda 'Medeniyetler İttifakı' girişiminin geldiği seviye değerlendirilecek. Gelinen nokta ve alınan kararlar İspanya Başbakanı Zapatero ve Başbakan Erdoğan'ın birlikte düzenleyecekleri basın toplantısı ile kamuoyuna açıklanacak.

Toplantıya damgasını vuracak raporda ise bazı Müslüman ülkelerde sosyal ve ekonomik reformların yavaş ilerlediğine dikkat çekilerek, şiddete başvurmayan muhalif gruplara verilen siyasal alanın sınırlı olmasına eleştiri getiriliyor; bu kısıtlamanın aşırılığa sebep olduğu uyarısı yapılıyor. Getirilen öneriler arasında ise kültürlerarası eğitim gereksinimi ve medyanın, farklılıkları kazanım ve zenginlik unsuru şeklinde sunması gerektiği öne çıkıyor.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Annan'a sunulacak olan raporun maddelerinden bazıları şöyle:

Çoğunluğu Müslüman olan ülkelerde Batılılar tarafından düzenlenen askerî müdahaleler toplumlar arası ilişkileri de bozan, artan bir dargınlık ve güvensizlik duygularına ciddi şekilde sebep olmaktadır.

Müslüman ülkelerde sosyal ve ekonomik reformların hızındaki yavaşlık ve şiddete başvurmayan muhalif gruplara verilen siyasal alanın sınırlı oluşu aşırılığın artmasına yol açmaktadır.

Dinsel ve ulusal topluluklar arasındaki tansiyonu azaltmaya yardımcı olacak, özellikle kriz zamanlarında anlayış köprüsü kuracak ve uzlaşmaya yönelik yollar oluşturacak mekanizmalar geliştirilmeli.

Çeşitliliği toplumun normal bir özelliği olarak gösteren filmler ve televizyon programları üretmek için ortak girişimler geliştirilmeli.

Medyanın kamuoyu üzerindeki önemli etkisi ve toplumlar arasında köprü kurulmasına yardımcı olmada oynayabileceği rol önemli.

Farklı ülkelerdeki öğrencilerin diğer kültür ve dinlere yönelik anlayış geliştirmelerini sağlamak için kültürlerarası eğitim ve insan hakları eğitimi teşvik edilmeli.

Göçmen topluluklarının entegrasyonunu ve kültürlerarası diyaloğu destekleyecek sosyal ağlar geliştirilmeli.

İşsizlik, dışlanma ve aşırılığın ana sorunlar olduğu ülkelerde uygulanmak üzere gençlere geniş tabanlı bir iş kazandırma girişimi başlatılmalı. Günümüzün en tartışmalı siyasal çatışmaları ile mücadele etmek için bu yol yenilenmiş bir çaba olabilir.

Müslüman dünya ile Batı arasındaki kutuplaşmayı gidermek için oluşturulan "Yüksek Düzeyli Grup"un eşbaşkanlığını Türkiye'den Devlet Bakanı Mehmet Aydın ile İspanya'dan Federico Mayor yapıyor. Asya kıtasını temsilen Seyid Muhammed Hatemi (İran), Şeyh Muzah Bint Nasır Al Missned; Afrika'dan Muhammed Şarfi (Tunus), İsmail Serageldin (Mısır), Andre Azulay (Fas), Mustafa Niasse (Senegal), Rahip Desmond Tutu (Güney Afrika), Fransa'dan Hubert Verdine (Fransa), Karen Armstrong (İngiltere); ABD'den Prof. John Esposito, Yahudi din adamı Arthur Schneier, Endonezya'dan Ali Alatas ve Çin'den Pan Guang gibi isimler görev yapıyor.

"Medeniyetler İttifakı" inisiyatifi, ilk toplantısını Kasım 2005'te İspanya'nın Mallorca kentinde yapmıştı. Grup, şubat ayında Katar'da, mayısta Senegal'de bir araya geldi. BM Genel Sekreteri Annan'a İstanbul'da sunulacak aksiyon planı, devletlerin yanı sıra, çok taraflı kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerine de bir dizi görev yüklüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious