Darbeyi Hilmi Özkök önlemiş!

Darbeyi Hilmi Özkök önlemiş!.16610
  • Giriş : 29.04.2009 / 01:20:00
  • Güncelleme : 28.04.2009 / 23:47:45

Ergenekon’un delil klasörleri “darbenin belgeleri” niteliğinde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eruygur ve Tolon'un öncülüğündeki darbe planının bütün ayrıntıları klasörlerde yer alıyor.Belgelere göre, 2004 ortası için planlanan darbeyi, dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Özkök “ordu içindeki istihbaratı sayesinde akamete uğratmış”

İkinci Ergenekon iddianamesinin ek klasörlerinde Levent Ersöz'e ait klasörden çıkan bir ihbar mektubunda 2003-2004 yıllarındaki darbe planlarının neden başarısız olduğu anlatılıyor ve başarısızlığının nedeni olarak ise dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök gösteriliyor.
“Başarılamayan Bir Darbe Planı ve Bugüne Yansımaları” başlıklı kim tarafından hazırlandığı ve kime hitaben yazıldığı bilinmeyen belgede Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven darbe planlarının ayrıntılı bir analizi yapılıyor ve darbecilerin bugüngün planları hakkında da uyarılara yer veriliyor.
“2003 yılında hazırlanan, ancak açığa çıkınca uygulamaya konulamayan bir darbe planı hakkında bilgi arz etmek istiyorum. Bunu; güzel ülkemizdeki her şeyi altüst etmeye çalıştıkları halde ortada vatansever ve demokrat gibi dolaşan simaları daha yakından tanımanız için gönderiyorum” diyerek başlayan darbe ihbar mektubundan işte bazı çarpıcı başlıklar:

- Plan; J.GN.K.Lığı bünyesinde, ancak diğer kuvvet komutanlıkları ile koordineli olarak hazırlanmış.. planlamada baş aktör o dönemdeki J.GN.K ORG. Şener ERUYGUR.

- 2003 yılında hazırlanmış olan planın 2004 yılı Haziran-Temmuz aylarında uygulanması düşünülmüş.. Hazırlıklar bütün ayrıntılarıyla yapılmasına rağmen, TSK'da güçlü bir istihbarata sahip olan dönemin GNKUR. BŞK. ORG. Hilmi ÖZKÖK tarafından tespit edilerek akamete uğratılmış ve uygulamaya konulmasına fırsat verilmemiştir.

- Plan özetle; GNKUR. BŞK. ORG. Hilmi ÖZKÖK'ün zorla istifa ettirilmesini, AKP'nin parçalanmasını ve baskı ile hükümetin devrilmesini, daha sonra da hem TSK içerisinde hem de anayasadan başlamak üzere sivil idarede yeniden düzenleme yapılmasını kapsamaktadır.

- Plan 2 aşamalı bir uygulamayı içermektedir. Ayışığı olarak adlandırılmış birinci aşamada, GNKUR.Bşk. ÖZKÖK'ün baskıyla istifa ettirilmesi, AKP'den Azami sayıda milletvekilinin istifa ettirilerek aynı grup kurmalarının sağlanması ve Cumhurbaşkanı A. Necdet SEZER'in görevinde kalmaya devam etmesi planlanmış.

- Yakamoz olarak kodlanan ikinci aşamada ise; kontrol ele alındıktan sonra, TSK'nın, Anayasa dahil olmak üzere sivil idarenin ve Türkiye'nin dış dünyayla olan ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi planlanmıştır.

- Bu sadece askerlerin planlandığı bir girişim değil, sivillerle ortaklaşa yürütülen bir girişimdir. İkincisi ve çok daha önemlisi darbeci ekip dağıtılsa bile hareketi sürdürecek idharın (yığınağın, kadrolaşmanın) yapılmasının planlanmış olmasıdır. Bilindiği kadarıyla darbe girişimi, daha hazırlık aşamasında iken güçlü istihbarata sahip GNKUR. BŞK. Özkök ve arkadaşları tarafından haber alınarak akamete uğratılmıştır. Ancak spekülasyonlara neden olmamak ve TSK'nın itibarını zedelememek bakımından büyük çaplı bir tasfiyeye gidilmemiştir. O halde hareketi daha sonra devam ettirmek üzere hazırlanan kadrolar bugün ne yapmaktadır? İhar edilen darbeci kadronun şu anda neler yaptığının tespiti ve kontrol altına alınması Türkiye'nin istikrarı açısında büyük önem taşımaktadır.

TARAF

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*