Darfur yardım bekliyor!

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Sudan’ın Darfur bölgesinde yaşanan insanlık dramı bir türlü bitmek bilmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Üç yıldır yaşanan iç çatışmalar bölgede devasa sosyal problemleri de beraberinde getirdi

Halkın en büyük sorunu açlık ve bulaşıcı hastalıklar. Anneler, bebeklerini muayene ettirebilmek için sayıları ve imkânları sınırlı olan doktor kapılarında bekliyor.

Kışın bile 30 derece olan hava sıcaklığı, salgın hastalıklara davetiye çıkarıyor. Dünyanın gönderdiği yardımlar ise ihtiyaçları karşılamaktan çok uzak. Ancak Türkiye’den Kimse Yok mu Derneği’nin ısrarlı yardımları bölge insanından büyük takdir topluyor. Ayrıca Kızılay Sahra Hastanesi’ndeki Türk doktorlar Darfurluları tedavi ediyor. "Müslüman’a uzanacak yardım ellerinden birisi de sizinki olsun" sloganıyla yola çıkan dernek, gönderilecek bir SMS mesajı ile bir ailenin aylık yiyeceğinin temin edilebileceğine dikkat çekiyor. Dernek Başkanı Mehmet Özkara, "Darfur’da bir insanlık dramı yaşanıyor. SMS’le de olsa yardım eli uzatmak insanlık görevi." diyerek yardım çağrısı yapıyor.

Güney Darfur’un merkezi 3 milyonu aşkın nüfusuyla Nyala bir kamplar şehri. Onlarca mülteci kampında 300 binden fazla Darfurlu mülteci yaşıyor. İç çatışmalar 2 milyona varan mülteci dalgası oluşturmuş. Kamplarda yaşayanlar yardım kuruluşlarının gönderdiği yardımlar ile ayakta kalmaya çalışıyor. Bölgede bir aile ayda 3 kg darı ve 200 gr şekerle hayatını sürdürmeye çalışıyor. Mültecilerin sayısı her geçen gün artıyor. Darfur’da yaşanan insanlık dramına dikkat çeken Kimse Yok Mu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özkara, bölgede sürdürülen yaşamın içler acısı olduğuna vurgu yapıyor. "Başta yaşlı, hasta ve çocuklar olmak üzere kamplarda hayatta kalma mücadelesi veriliyor. Açlıktan kemikleri ortaya çıkacak kadar zayıflayan küçücük çocuklar bir lokma yiyeceğe muhtaç." diyen Özkara, bölgeye bir an evvel yardım ulaştırılması gerektiğini dile getiriyor. Özkara, kampanyanın ilk hedefinin Darfur’da gıda yardımı yapmak, ardından da kalıcı çözümler üretmek olduğunu sözlerine ekliyor.

Kimse Yok Mu Derneği Basın sözcüsü Kemal Dadaşoğlu da mülteci kamplarında açlık sıkıntısının yanında en büyük sorunun bulaşıcı hastalıklar olduğunun altını çiziyor. Dadaşoğlu, sağlık sıkıntılarını şöyle anlatıyor: "Su sıkıntısı had safhada, kışın bile hastanenin yoğunluğu ve yatak kapasitesinin azlığı nedeniyle çoğu hasta günlerce muayene sırası bekliyor. Yaz aylarının yaklaşmasıyla menenjitten korkan halkın en önemli rahatsızlıkları yetersiz beslenme, ishal ve iltihap." Dadaşoğlu, Türk insanının böylesi acı bir tablo karşısında tepkisiz kalmayacağına emin olduklarını vurgulayarak, duyarlı Anadolu halkını kampanyaya destek olmaya davet ediyor.

Darfur bölgesine yardım göndermek isteyenler, banka hesap numaraları aracılığıyla veya SMS yoluyla bağışta bulunabilecek. TURKCELL, TELSIM ve AVEA faturalı telefonlarından "DARFUR" yazıp, 5777’ye bir SMS atan kullanıcılar, Darfur için 5 YTL bağışta bulunabiliyor. Daha farklı yardımlarda bulunmak isteyenler ise 0216 521 80 80 no’lu telefondan derneğe ulaşarak katkıda bulunabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious