Darfur'da bir köye saldırı: 30 ölü

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Sudan'ın Darfur bölgesinde silahlı kişilerin bir köye saldırısında 30 kadar kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Atlar ve develer üzerinde köye gelen, cancavid milisleri olduğu tahmin edilen silahlı kişilerin, 3 saat süren saldırıda köyün yarısını da yakıp yıktıkları bildirildi.

Bu arada, Birleşmiş Milletler'in, Darfur bölgesindeki Afrika Birliği barış misyonu için 77 milyon dolar vereceği bildirildi. Bölgede 7 bin askeri bulunan Afrika Birliği, bölgeye 4 bin asker daha göndermek için paraya ihtiyacı olduğunu açıklamıştı.

BM Güvenlik Konseyi, Sudan'a 22 bin askerlik barış gücü gönderilmesi kararı almıştı. Ancak Sudan hükümeti BM gücü gönderilmesine karşı çıkıyor.Darfur'daki çatışmalar 2003'te, Arap olmayanların hükümete karşı ayaklanması ve hükümetin isyancılara karşı cancavid adıyla bilinen Arap milisleri kullanmasıyla başlamıştı. Cancavidler, sık sık cinayet, tecavüz ve yağma eylemleriyle suçlanıyor. Darfur bölgesinde 3 yıl içinde 200 bin kadar kişinin şiddet olaylarında öldüğü tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious