Daum ile Rijkaard arasındaki 8 fark

Daum ile Rijkaard arasındaki 8 fark.13680
  • Giriş : 23.06.2009 / 20:46:00

İki takımda bu yıl başarılı olmak istiyor. Fenerbahçe Daum'la mı başarılı olur yoksa Galatasaray Rijkaard'la mı? İşte sorunun cevabı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu sorunun cevabı için bir yıl beklemek gerekecek. Şimdi ise iki teknik adam arasındaki 8 farkı söyleyebiliriz.

Dolayısıyla da iki kulüpteki yönetim anlayışı arasındaki farklılığı gözlemleyebiliriz.

1-Birinci fotoğrafta 'bugün', ikincisinde 'yarın'

Fenerbahçe yönetimi Türkiye'yi yakından tanıyan, Türk futbolunu bilen Cristoph Daum'u tercih ederek 'Başarı hemen gelsin' mesajı verdi.

Daum iki yıldır şampiyon olamayan Fenerbahçe taraftarı ve yönetiminin 'başarı ölçüsünü' bilir. Bu nedenle gençlere yatırım yapmak yerine elindeki kadrodan 'başarı' yakalamak ister.

Galatasaray ise bir yıl öncesine kadar Barcelona'yı çalıştıran ve Frank Rijkaard'ı tercih ederek uzun vadeli bir başarı beklediğini gösterdi. Hollandalı teknik adam, Barcelona'da ki ilk sezonunda istenilen başarıyı gösterememişti.

Ancak Sarı Kırmızılı ekip bu konuda tecrübeli. Fatih Terim'de Galatasaray'a geldiğinde sezona kötü başlamıştı. Ama Galatasaray yönetimi bu süreçte sağlam bir duruş göstererek kulübün yarınlarını kurtarmıştı.

Rijkaard mevcut yıldızlar kadar, altyapıdan genç yıldız adayları çıkarmayı tercih eden bir isim. Bu nedenle iki taraf birbirlerinin beklentilerini karşılayabilir.

2-Biri 'kondisyon', diğeri 'pres' diyor

Daha önce üç yıl Fenerbahçe'yi çalıştıran Cristoph Daum'un en önemli silahı yardımcı antrenörü Roland Koch. Kondisyon ustası olarak bilinen Koch sayesinde sarı lacivertli takım performansını 90 dakikaya yayabiliyor.

Önceki yıllarda gelen başarıda da kondisyon belirleyici olmuş ve Fenerbahçe rakiplerini 70. dakikadan sonra attığı gollerle yenmişti.

Frank Rijkaard'lı Barcelona'nın en önemli özelliği ise pres ve topa sahip olmak. Defans ile forvet arasındaki mesafeyi daraltan Hollandalı Hoca rakipleri üzerinde toplu ve topsuz oyunda baskı kurmayı tercih ediyor.

3-Birinde 'defans', diğerinde 'orta saha' başrolde

Alman ekolünden gelen Daum defans güvenliğini elden bırakmayan bir oyun sistemi tercih ediyor. Orta sahada defansif özellikleri fazla olan oyuncuları tercih ediyor.

Bu nedenle de Fenerbahçe'de en önemli oyuncuları defansın göbeğindeki iki stoper olacak. Bu oyun sistemiyle sarı lacivertliler defans arkasına atılan toplarda az tehlike yaşayabilir.

Rijkaard'ın oyun sisteminde stoperler kadar orta sahadaki futbolcular da önemli. Defansı orta sahaya yakın tutarak topa daha çok sahip olmak isteyen Rijkaard oyunun kontrolünü de kendi elinde tutmayı amaçlıyor.

Ofsayt taktiğini uyguluyor ancak defans arkasına atılan toplarda sıkıntı yaşayabiliyor.

4-Biri 'içeri', diğeri 'dışarı' bakıyor

Avrupa'da başarı önemli olsa bile Daum'un ilk tercihi Fenerbahçe'yi ligde şampiyon yapmak.

Barcelona ile adını dünyaya duyuran Rjikaard için önemli olan ise Avrupa'da başarı kazanacak bir takım oluşturmak.

5-Biri 'bizden' diğeri 'yabancı'

Uzun yıllar Türkiye'de çalışan Daum'un en önemli avantajlarından biri Türk insanını yakından tanıması. Daum'un Atatürk'ü anmak için Anıtkabir'e gitmesi; milli ve dini bayramlarda bizden biri gibi sevinmesi sürpriz olmaz.

'Ne derse tepki, ne derse alkış alır' iyi biliyor. Aziz Yıldırım'ın takıma müdahalesi yada soyunma odasına girmesini 'profesyonelce' karşılama ihtimali de oldukça yüksek. Onun için 'Alman doğumlu bir Türk antrenör Fenerbahçe'yi çalıştıracak' dersek abartmış olmayız.

Rijkaard ise bu konuda tam bir 'yabancı'. En önemli dezavantajı da bu. İspanya'daki Futbol anlayışıyla Türkiye'deki oldukça farklı. Kulüp yöneticilerinin takım içindeki dengelerle ilgili tavrı konusunda Daum'dan farklı davranması sürpriz olmaz. Bu da Rijkaard'ın Galatasaray'daki geleceğini etkiler.

6-Biri 'sonuç' odaklı, diğeri 'iyi futbol'

Daum için Futbol ve oyun keyfinden çok sonuç önemli. Takım kötü oynasa da 3 puan alındığı müddetçe sorun olmaz.

Rijkaard için ise puan kadar göze hoş gelen bir Futbol oynatmak önemli.

7-Birinin zamanı yok, diğerinin çok

Daum'un sonuç odaklı oyunu tercih etmesi kaçınılmaz. Çünkü bu yıl Fenerbahçe'yi şampiyon yapmak zorunda olduğunu biliyor. İkincilik halinde bile başarısız sayılacağının farkında.

Rijkaard ise bu anlamda daha rahat. İlk yılında Galatasaray'ı şampiyon yapmasa bile umut vadeden bir oyun oynatmayı başarır ve takım gelecek yıllar için iyi sinyal verirse koltuğunu koruyacağını biliyor.

8-Birinde 'tecrübe', diğerinde 'heyecan'

Yaklaşık 30 yıllık bir kariyere sahip olan Daum'un silahlarından biri de sahip olduğu tecrübe. Alman disiplini ve soğukkanlılığını takımına da bunu aşılarsa başarılı olma ihtimali artar.

Daum'a göre daha tecrübesiz olan Frank Rijkaard'ın avantajı ise sahip olduğu dinamizm ve heyecan. Türkiye'den bir takımı Avrupa'da söz sahibi hale getirmesi halinde kariyerinde zirve yapacağının farkında.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*