Daum mu pahalı Rijkaard mı?

Daum mu pahalı Rijkaard mı?.14267
  • Giriş : 06.06.2009 / 18:06:00

Galatasaray, Hollandalı teknik adam Frank Rijkaard'ı takımın başına getirmek için anlaşırken, daha önce bir çok hocayla temasta olan sarı kırmızılı en başından bu yana asıl hedefinin Rijkaard olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hollandalı teknik adamın Galatasaray'a geliş hikayesi şöyle:

4 gündür İspanya'da bulunan başkan Adnan Polat ve Futbol şube sorumlusu Haldun Üstünel, saatler süren görüşmeler sonrasında perde arkasında kalmiş bir isim olan Frank Rijkaard ile önemli bir transfer bombasını patlatmış oldular. Çünkü Polat ve Üstünel'den en yakınlarına gelen haber Schuster ile Ramos'tan biri ile anlaşma sağlanacağı yönündeydi. Özellikle dün erken saatlerde gelen haberlerde Schuster ile sözleşme yapılmasının an meselesi olduğu ifade ediliyordu. Bir saat sonra ibrenin Ramos'a kaydığı haberi yayıldı. Kamuoyunda ise gün boyu Schuster- Ramos isimleri döndü durdu. Araya Fatih Terim ve Ersun Yanal isimleri atıldı.

Alman teknik adam Schuster 4 Haziran Çarşamba günü 3 Milyon Euro'ya ineceği izlenimini vermişti. Ancak nedendir bilinmez Alman teknik adam perşembe günü yardımcısıyla birlikte rakamını 4 milyon euronun üzerine çıkardı. İbre Ramos'a dönmüş gibiydi. Ramos ise transferde istediği isimlerin alınıp alınamayacağı konusunda garanti istedi. Sarı kırmızılı kulübün transfer bütçesine ise dudak büktü.

HEDEF SAPTIRILDI

Schuster ve Ramos ile yapılan görüşmeler İstanbul'a bir şekilde sızıyordu. Bu iki isim Haldun Üstünel'in asıl gözdesinin kalkanı oldu. Rijkaard üç gündür unutuldu gitti. Oysa Üstünel hiç unutmamış ve Hollandalı teknik adam ile bağları hiç koparmamıştı. Skibbe'nin görevine son verileceği günlerde Haldun Üstünel, Hollandalı teknik adam ile ilk teması kurdu. Galatasaray'ı anlattı, Rijkaard evet demedi. Hayır kelimesi de çıkmadı ağzından. Haldun Üstünel 20 gün önce Madrid'de ikinci kez buluştu. Yeniden Galatasaray'ı ve hedeflerini anlattı. Surinam asıllı Hollandalı, uzun boylu uzun saçlı Türk yöneticisini çok sevdi. Aralarında önce samimi bir arkadaşlık kuruldu. Bir daha görüşmek üzere dostça vedalaştılar. Haldun Üstünel 10 gün önce bu kez Paris'e gitti. Gerard Houlier ile Üstünel görüşmesi duyuruldu. Ama Üstünel bir kez daha Paris'te Rijkard ile üçüncü kez biraraya geldi. Bu kez para konuşulmaya başlandı. Üstünel yeniden İstanbul'a döndü ve başkan Adnan Polat'a rakamları iletti. Bu kez birlikte gittiler Madrid'e. İki gün içerisinde yeni teknik direktörüyle istanbulx'a dönmeyi umuyordu Adnan Polat. Son olarak perşembe akşamı işi bitirip ödenecekleri haberini verdiler İstanbul'daki dostlarına. Ancak Schuster ve Ramos'tan olumlu haber çıkmadı ve asıl görüşme Rijkaard ile Haldun Üstünel tarafından yürütüldü. Rijkard ile görüşmenin uzaması üzerine perşembe akşamı İstanbul'a kalkacak uçağa yetişemeyeceklerini anladılar. Perşem gece geç saatlere kadar sürdü görüşme ve gece ortasında bitti. Bu akşam ise Adnan Polat ve Haldun Üstünel Rijkaard ile birlikte İstanbul'a dönüyorlar.

İşin perde arkasında genç yönetici Haldun Üstünel'in büyük başarısı var. Geçen sezon hiç beklenmedik anda Milan Baros ve Harry Kewell'ı Galatasaray'a kazandıran Haldun Üstünel, bu sezona da hızlı başladı ve çok önemli bir teknik adamı Galatasaray Futbol takımının başına getirilmesini sağladı.

DAUM DAHA PAHALI!

Galatasaray ile iki yıllık sözleşmeye imza atan Frank Rijkaard yıllık 3 milyon euro alacak. Yardımcısı Johan Neeskens'in ise bir milyon euro alacağı öğrenildi. Rijkaard'ın ekibinde Barcelona'da birlikte çalıştığı Hollandalı kondisyoner Albert Roca da görev yapacak. Barcelona'daki son sezonunda yılda 5 milyon euro kazanan Hollandalı teknik adam fiyatında indirime giderken, 3 yıl aradan sonra Fenerbahçe ile anlaşan Christoph Daum'un yıllık 3.5 milyonluk ücretinden daha düşük bir ücretle çalışacak.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*