Daum’dan Zico’ya destek

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

Cristoph Daum, eski takımının yeni teknik adamı Zico'yu şahsen tanımadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kaçan şampiyonluğa hala inanamadığını belirten Daum, Başkan Aziz Yıldırım ve kendisine destek veren herkese teşekkür ederken, Sarı - lacivertli ekibin yeni çalıştırıcı Zico ile ilgili olarak ise, "Ben kendisini şahsen tanımıyorum. Japonya'da büyük işler yapmış bir antrenör. Japonya'yı dünya kupasında da başarıyla temsil etti. Başarılı bir antrenör Zico, Futbol oynadığı zaman da çok büyük bir futbolcuydu. Antrenörlüğüne bakıldığında da çok büyük bir hoca. Ekibinde de Santana varmış. Santana iyi bir isim. Türkiye'yi de tanıyor. Zaten bizim arkadaşlarımız da kendisine yardımcı olacaktır. Fenerbahçe'de başarılı olacaktır" diye konuştu.

- TÜRKİYE'DE ÇALIŞMAM DEMEM MÜMKÜN DEĞİL -

Daum, Türkiye'deki transferleri takip ettiğini, Nobre ve Tümer'in takım değiştirmesinin iki taraf için de iyi olduğunu belirterek, "Fenerbahçe'nin sol ayaklı oyuncularla takviye edilmeye ihtiyacı vardı. Bu açıdan Tümer'in transferi de, Uğur Boral'ın transferi doğrudur. Tümer'in Fenerbahçe'de başarılı olacağını düşünüyorum. Nobre ise karakter olarak çok iyi bir oyuncu. Ancak Fenerbahçe'nin koyduğu hedefler var. Ulusal anlamda Nobre başarılı bir oyuncu ama uluslararası anlamda Fenerbahçe'nin çok daha kaliteli bir santrafora ihtiyacı vardı. Bu açıdan Nobre'nin gönderilmesi doğru" diye konuştu.

Alman teknik adam, Türkiye'den bir teklif alması durumunda vereceği cevabın ne olacağının sorulması üzerine ise şöyle cevap verdi;

"Türkiye'de çalışmam demem mümkün değil. Ancak hedefleri olan bir takımda çalışmam gerek. Benim Türkiye'de çalıştığım bir kulüp var Fenerbahçe. Gerçekten çok büyük bir kulüp büyük bir potansiyeli var. Büyük hedefleri var. 100. yılda başarılar diliyorum.. Büyük bir taraftarı var. Onların yönetime ve teknik heyete ve futbolculara destek olmalarını istiyorum. Aziz Yıldırım ve beni destekleyen herkese kalben teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Hala unutamadığım, atlatamadığım bir sezon yaşadık. Elde edemediğimiz şampiyonluğun sorumluluğunu üstüme alıyorum. Fenerbahçe bundan böyle başarılarına devam edecektir. Önümüzde iki hedef vardı. Ancak son haftayı ele alacak olursak yaşananları hala anlayamıyorum. Kalbim hala kanıyor. Son maçta yaşananları açıklayamıyorum."

- FRANSA'NIN FİNALİ EN BÜYÜK SÜRPRİZ -

Fenerbahçe'nin eski teknik patronu 2006 Dünya Kupası maçlarını yakından takip ettiğini belirterek bugün oynanacak üçüncülük ve yarınki final maçlarını da izleyeceğini ve böylece toplam 64 maçın oynandığı Dünya Kupası'ndaki 21 maçı stattan canlı olarak izlemiş olacağını söyledi.

Daum, Dünya Kupası'nın kendisini tatmin edip etmediğinin, kupanın sürprizinin sorulmasına üzerine ise şunları söyledi;

"Şu ana kadar oynanan 62 tane maç var. Bunlardan 30 tanesi memnun edici diyebilirim. Kalan maçlardan 16'sına iyi demek gerek. Ancak 16 maç zevk vermekten uzaktı. Bu maçlar genelde hedef maçlardı. Takımlar skoru korumak amacıyla oynadı ve zevk vermedi.

Kupada en büyük sürprizi Fransa yaptı. Yaşları ilerlemesine rağmen, maçlar ilerledikçe performanslarını artırdılar. Performanslarını yüksek tutmayı bildiler. Brezilya'yı da haklı bir galibiyetle geçtiler. Kupada sürpriz yapabilecek takımlarda vardı. Ancak göze hoş gelen Futbol oynamalarına rağmen ileriye gidemediler. Fildişi Sahilleri ve Gana göze hoş gelen Futbol oynadılar. Avrupa takımlarının onlardan göze hoş gelen Futbol nasıl oynanır bunu öğrenmeleri gerekir."

- KUPANIN HAYAL KIRIKLIĞI BREZİLYA -

Almanya'nın performansı ve kupanın hayal kırıklığı ile ilgili bir soruyu da cevaplandıran Daum, Almanya'nın başarılı olduğunu, hayal kırıklığını yaşayanın ise Brezilya olduğunu söyledi.

Daum, Alman Milli Takımı'nın imkanları dahilinde en iyisini yaptığını belirterek, "Küçük final denilen üçüncülük maçı oynaması bile büyük iştir. Kupadan önce Almanya'nın başarısına ne Euro ne de Türk Lirası ile kimse iddiaya girmezdi. Kupanın hayal kırıklığı Brezilya'ydı. Bir türlü istenen düzeyde futbolu oynayamadılar. Oysa herkesin beklentisi bireysel yetenekleri üst düzeyde olan Brezilya'yı finalde görmekti. Ancak yıldızlardan bir takım oluşturamadılar. Bireysel olarak da başarı gösteremediler. En iyi maçları Japonya maçının ikinci yarısındaydı. Genç oyuncuların bulunduğu bu bölümde Brezilya'nın geleceğinin iyi olduğunu gösterdi. Brezilya gelecekte de futbolun zirvesinde, güçlü takımlar arasında bulunmaya devam edecek." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious