Daum'un açıklamaları gündemi değiştirdi

Daum'un açıklamaları gündemi değiştirdi.16176
  • Giriş : 24.05.2008 / 14:58:00

Alman Spor Kanalı DSF'de katıldığı bir programda, "Çocuklarımızı homoseksüelliğe karşı korumalıyız" şeklinde açıklama yapan ünlü Teknik Direktör Chriptoph Daum şimşekleri üzerine çekti. Açıklamalar Almanya'da gündem değiştirirken, toplumun çeşitli kesimle

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Köln'ün Teknik Direktörü Christoph Daum, Alman Spor Kanalı DSF'de katıldığı "Büyük tabu-Homoseksüellik ve Futbol" (Das grosse Tabu- Homosexsualitaet und Fussball) isimli programda yaptığı konuşma ile ortalığı karıştırdı. Daum'un, iki cinsiyetlilerin teşhir edilmesine karşı olduğu yönündeki açıklamaları tartışma yarattı.

Programda Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Dr. Theo Zwanziger'in, "Homoseksüel futbolcuların bilinmesini, kendilerini teşhir etmelerini desteklemeliyiz" sözlerini eleştiren Daum, çocukların ve gençlerin homoseksüellikten korunması gerektiğini belirtti. Daum,"Ben Zwanziger'in yerinde olsam, bu tür açıklamaların nerelere varacağını hesaba katardım" diye konuştu.

Açıklamalar Almanya'da gündemi değiştirirken, toplumun çeşitli kesimlerinden teknik adama eleştiriler geldi. 54 yaşındaki Alman hocanın bu açıklamalarına ilk tepkiyi DFB Başkanı Dr. Theo Zwanziger verdi. Zwanziger, "Daum ne söylediğini bilmeli. Söylediklerinden kendisi sorumludur. Benim düşünceme göre futbolda kesinlikle ayrımcılığa yer yok" diye cevap verdi. Yeşiller Partisi'nden Volker Beck ise bu açıklamaların kabul edilemez olduğunu belirterek tepki gösterdi.

DAUM KENDİNİ SAVUNDU

Tepkiler üzerine basın açıklaması yapan Daum,, "Homoseksüellere karşı olmam gibi bir durum söz konusu olamaz. Benim eşim bir sanatçı. Onun ve benim dost çevremizde homoseksüel insanlar var. Ama çocukların korunması benim için her şeyden önce gelir. Çocukları şiddetten ve her türlü cinsel tacizden korumalıyız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious