Dava bugün sonuçlanıyor

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

)-Danimarka'nın Jyllands-Posten gazetesine yayınlanan ve Müslüman ülkelerde infiale neden olan karikatürleri yayınlayan Charlie Hebdo dergisinin davası bugün sonuçlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şubat ayı başında görülen dava bugün sona eriyor.
Fransa Müslüman Teşkilatları Birliği (UOIF) ve Büyük Paris Camii adlı kuruluşlar, dergiye dava açmıştı. İki Müslüman kuruluş, davaya ilişkin yaptıkları açıklamada, "Derginin karikatürleri yayınlama kararı samimi inançlı Müslümanlara yönelik bir provakasyon planı olduğu izlenimi vermektedir." demişti. Charlie Hebdo dergisinin editörü, mahkemede karikatürleri yayınlama kararını savundu. Editör Philippe Val, "Hiçbir dini hedef almadıklarını" söylemişti. Dergiyi savunan Savcı Anne De Fontetta da konunun esas olarak "ifade özgürlüğü kapsamına girdiğini, Müslümanlara değil köktendincilere saldırdığını" ileri sürmüştü.
Davalı taraf avukatlar ise "Müslümanlara hakaret edildiği" görüşünde ısrar ediyor ve bu yoldan "ırkçılık yapıldığını" ifade ederek dergi editörü Philippe Val'in altı ay hapis ya da 30 bin dolar para cezasına çaptırılmasını istiyor.
Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'in avukatı olan ve bu davada Paris Büyük Camii'nin vekilliğini üslenen avukat Francis Szpiner, savunmasında, karikatürlerin Müslümanların onurunu zedelediğini söyledi.
Duruşmaların ilk gününde İçişleri Bakanı ve sağın favori Cumhurbaşkanı adayı Nicolas Sarkozy mahkemeye yolladığı mektupla, Sosyalist Parti lideri Francis Hollande ise bizzat adliye sarayına gidip, heyet önünde söz alarak dergiden yana tavır koymuşlardı.
Aynı zamanda Diyanet İşlerinden Sorumlu Bakan Sarkozy'nin bu davada taraf tutması, Fransa Müslüman İnancı Konseyi'nin (CCMF) bazı yöneticileri arasında sert tepki yaratmış, "konseyden toplu istifa" çağrıları gündeme gelmişti.
Danimarka'da karikatürleri yayınlayan Jyllands-Posten gazetesi aleyhinde açılan dava, mahkemenin karikatürlerin "Müslümanları aşağılama niyetiyle yapıldığını düşündürecek bir unsur olmadığına" karar vermesi ile düşmüştü. Bunun yanı sıra, Danimarka merkezli Özgür Basın Topluluğu, karikatürleri yayınlama kararı veren Jyllands-Posten editörü Flemming Rose'a ödül verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious