Dava olayın yıldönümüne ertelendi

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Şemdinli davasında tutuklu olarak yargılanan PKK itirafçısı Veysel Ateş'in duruşması karar için Şemdinli olaylarının yıl dönümü 9 Kasım'a ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Duruşma tutuklu sanık Veysel Ateş'in avukatı Yurdakan Yıldız'ın 14 Eylül'de Mahkeme Başkanı İlhan Kaya ve üye Hakim Muharrem Ballı için verdiği reddi hakim talebinin Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiği kararının okunması ile başladı.

Savcı Metin Dikeç, dosyanın tefriki öncesi sanık Veysel Ateş'i de kapsayan mütalaasını tekrarladı.

Savcı Dikeç, ıÜüsanık Veysel Ateş'in kendisi ile birlikte daha önce yargılanan Ali Kaya ve Özcan İldeniz cezalandırıldığı, "silahlı örgüte üye olmak, olası kasıtla adam öldürmek, tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs etmek ve olası kastla adam yaralamak" suçundan cezalandırılmasını istedi.

'MÜNASEBETSİZ EVRAK' TARTIŞMASI

Veysel Ateş'in avukatı Yurdakan Yıldız, Türkiye bir önceki duruşmada Cumhuriyet Başsavcı Vekiliği aracılığı ile dosyaya intikal eden 621 soruşturma sayılı yazıları ve ekibnde buulnan evrakın müvekili ile ilgisinin bulunmadığını söyledi.

Evraktaki iddiaların mesnetsiz ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni yıpratmaya yönelik olduğunu ileri süren Yıldız, evrakın delil olarak değerlendirilmemesi ve dava ile müsabeti olmayan "münasebetsiz evrak"ın dosya içerisinden çıkarılmasını istedi.

Yıldız aksi takdirde evrağın içeriğinin araştırılmasının talep edeceklerini vurguladı. Müdahil avukatlarından Murat Timur, söz konusu TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nundan geldiğini ifade ederek, yasalar gereği meclis dahil tüm kurum ve kuruluşların soruşturması süren bur dava ile ilgili olarak yargı organlarına yardımcı olması gerektiğini vurguladı.

Avukat Timur, sanık avukatının evrak için kulandığı 'münasebetsiz' kelimesi meclise hakaret olduğunu bunun tutanaklara geçmesini istedi.

Avukat Yıldız, ise münasebetsizden kasıt olarak dava ile ilgisi olmadığı için söz konusu kelimeyi kullandığını kaydetti.

Mahkeme heyeti, söz konusu evrakın sanığın üzerindeki atılı suçlarla ilgisi olmadığı için delil olarak değerlendirilmesinin reddine ve yasa yolları aşamasında denetime olanak sağlamak üzere evrakın kapalı zarf içinde kapalı ve mühürlü bir zarf içinde muhafazasına oy birliği ile karar verdi.

Mahkeme heyeti, sanık avukatı Yurdakan Yıldız'ın esas hakkındaki savunmasını yapması için duruşmanın diğer günlerinin dolu olması ve defter durumu dikkate alınarak 9 Kasım günü saat 14:00 karar için ertelendi.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 günü PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'nin bombalanmasından sonra olayın failleri olarak yargılanan astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz 18 Haziran 2006 günü yapılan duruşmada 39 yıl 10 ay 27'şer gün hapis cezası almıştı.

Veysel Ateş'in avukatı mazereti gereği duruşmaya katılmadığı için Ateş'in dosyası tefrik edilerek ertelenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious