Dava sonucu DTP için de umut ışığı oldu

Dava sonucu DTP için de umut ışığı oldu.23312
  • Giriş : 31.07.2008 / 10:22:00

Mahkeme'nin AKP'yi kapatmak yerine, Hazine yardımından kesinti yapılması kararı, DTP için de umut ışığı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DTP, kendisi hakkında "devletin bağımsızlığı, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne yönelik eylemlerin odağı haline geldiği" gerekçesiyle açılan davada benzer bir karar alınmasını istedi.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Yüksek Mahkeme'nin demokrasi açısından önemli bir sınav verdiğini ifade ederek "Toplumsal realiteyi, çağı ve değişimi gözününde tutan mahkeme önemli bir karar verdi. En önemlisi başkanın açıklaması. Parti kapatılmalarına karşı olduğunu, değişimi, dönüşümü, çağdaş dünyayı gözününde tutarak parlamentoya, siyasi partilere mesaj verdi. Siyasilere düşen görev, bu açıklama doğrultusunda, çağdaş dünyada, bütünleşmeyi sağlayacak hem anayasa, hem siyasi partiler yasası, hem de demokratik değerleri içinde barındıran bir mantığı, bir anlayışı öne çıkarması" dedi. Türk, "Ancak bu AKP’nin yanlışı yok anlamına gelmemelidir. Halkın iradesine sahip çıkma anlamında verilmiş bir karar" diye konuştu.

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da, "Mahkeme, bizim davamızda da hazine yardımı kararı versin. Biz tüm malvarlığımızı mahkemeye bağışlayacağız" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*