'Davos çıkışı AB üyeliğine katkı sağlayacak'

'Davos çıkışı AB üyeliğine katkı sağlayacak'.11617
  • Giriş : 16.02.2009 / 16:17:00

AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Düzce Milletvekili Yaşar Yakış, Davos'ta yaşananların, Türkiye'nin AB üyeliği sürecine katkı sağlayacağını savundu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Yakış, Düzce'nin Akçakoca ilçesinde katıldığı çevreyle ilgili bir panelin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AB'ye üyelik sürecinde, hem AB'den kaynaklanan hem de Türkiye'de yaşana gelişmelerden ötürü bir yavaşlama olduğunu belirten Yakış, yerel seçimlerin ardından bu yavaşlamanın ortadan kalkacağını söyledi.

Başmüzakerici görevine getirilen Egemen Bağış'ın çok yetenekli ve çalışkan birisi olduğunu ifade eden Yakış, ''Daha önce parlamentomuzda çıkarılan ciddi yasalarla yapılan reformlar var. 2007'de yayınlanan ve 2014'e kadar geçerli olan bir yol haritamız var. Bu yol haritasında zamanı geldikçe gerekli yasalar tezgaha konulmak üzere, muntazam gelişmeler bekliyoruz'' dedi.

''Davos'ta yaşananlar, Türkiye'nin AB üyeliği sürecine katkı sağlayacaktır'' diyen Yaşar Yakış, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Osmanlı İmparatorluğu'ndan bu yana ilk defa Orta Doğu halklarının, ellerinde Türk bayrakları ile Türkiye'ye destek vermesi, Türkiye'nin Orta Doğu'daki gücünü gösteriyor. Orta Doğu'da güçlü olan Türkiye'nin pazarlık gücü artacaktır. Türkiye, Orta Doğu ile ilişkilerinde ne kadar güçlü olursa AB ile ilişkilerimiz de o derece ciddi olur. Aynı şekilde Türkiye ile AB ilişkileri ne kadar güçlü olursa, Orta Doğu'da da o kadar ciddi karşılanırız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*