Davos çıkışı ticari yansıma olur mu?

Davos çıkışı ticari yansıma olur mu?.13850
  • Giriş : 01.02.2009 / 14:05:00

Tüzmen, Davos'ta yaşanan olaylarla ilgili olarak çeşitli yorumların yapıldığına işaret ederek, ''ama Başbakanımıza yapılan saygısızlık ve haksızlığa karşı, gerekli cevabın verildiğine inanıyorum." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüzmen sözlerini, "Başbakanımız, Davos'ta hiç bir şekilde iç politika hesaplayarak bir davranış içine girmemiştir'' şeklinde sürdürdü.

Bakan Tüzmen, açılış ve temel atma törenine katılmak üzere geldiği Mersin Üniversitesi'nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasında Davos'ta yaşanan gerilim nedeniyle Türkiye'nin uluslararası arenadaki siyasi ve ekonomik ilişkilerinin hangi doğrultuda şekillenileceği yönündeki sorusunu yanıtlayan Tüzmen, şöyle konuştu:

''Bu konuyla ilgili oldukça çeşitli yorumlar yapıldı. Ama Başbakanımıza yapılan saygısızlık ve haksızlığa karşı, gerekli cevabın verildiğine inanıyorum. Moderatör açıkçası bu işten ucuz kurtardı. Bunun altını çizmek lazım. Davos sürecinde karşılıklı olarak yumuşama mesajlarının verilmesi nedeniyle, yaşanan olayın kapandığına inanıyorum. Bizim şu anda dünyanın neresinde olursa olsun asırlardır yaptığımız gibi herhangi bir zulüm olduğu zaman, ona karşı bir duruşumuz vardır. Bu bizim geleneğimizdir. Burada da geleneğimizin bir örneğini sergiledik.''

Türkiye'nin İsrail ile 2 milyar dolarlık ihracat, 1,5 milyar dolar da ithalatının olduğunu ifade eden Tüzmen, şöyle devam etti:

''Bizim davranışımız tüm bölge ülkelerinin barış ve istikrar içerisinde olmasını sağlamaktır. Fakirlikten doğan sıkıntıları aşarak, bölgenin daha istikrarlı bir konuma gelmesini sağlamak istiyoruz. Bu nedenle komşu ve çevre ülkelere sık sık ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda geçen haftaki Mısır, bu haftaki İran ziyaretlerinden Türkiye'ye 550 milyon dolarlık ihracat bağlantısı sağlandı. Komşu ve çevre ülkelerdeki çalışmalarımızı daha da geliştireceğiz.

Davos'taki olayların ticaretimize yansımalarının olacağını zannetmiyorum. Siyasi süreçte çeşitli yorumlar yapılabilir. Ancak bence devlet adamlığı vasfını taşıyan insanların, önümüzdeki süreci gayet iyi bir şekilde kurgulayabileceklerini ve başka bir soruna varmadan tespitinin yapaklarına inanıyorum.

Öte yandan bugüne kadar Türkiye'nin tezleri dikkate alınmış olsaydı, belki de çok daha istikrarlı, daha barış ve huzur içinde bir Orta Doğu olabilecekti.''

Bakan Tüzmen, Davos'taki gelişmelerin yaklaşan yerel seçimlerle ilintili olduğu yönündeki iddialarla ilgili olarak da, ''orada hepimizin gözü önünde olan ve anlık gelişen bir olay var. Başbakan Erdoğan, hiç bir şekilde iç politika hesaplanarak bir davranış içine girmemiştir. Orada Sayın Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı olarak gerekli cevabı vermiştir'' diye konuştu.

-SANAYİCİLERİN BEKLENTİSİ-

Sanayicilerinin 2009 yılındaki beklentileriyle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Bakan Tüzmen, şunları kaydetti:

''Aslında 2007 yılından itibaren sanayi endekslerinde bir düşüş oldu. Ama esas sıkıntı, dünyadan kaynaklanan bir sıkıntı. Bu nedenle Türkiye kendi pazarını muhafaza etmek zorunda kaldı.

Dünya kriz yaşarken, Türkiye ise kapılarını kapatıp, buna kayıtsız kalamaz. Biz müdafaa olamayız, hücum oynamalıyız. 2009 yılında 100 milyar doların üzerindeki bir ihracat yakalarsak, bu büyük bir başarı olacaktır. 333 milyar dolar ticaret hacmi olan Türkiye, artık dünyanın en büyük ülkeleri arasına girmiştir. Bu ölçeği muhafaza etmemiz gerekir. Bu konuda da gerekli tedbirleri almaya devam ediyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*