Davos çıkışı yatırımcıyı hareketlendirdi

Davos çıkışı yatırımcıyı hareketlendirdi.13177
  • Giriş : 03.02.2009 / 09:00:00
  • Güncelleme : 03.02.2009 / 10:18:54

Arap yatırımcıların Türkiye’ye güveni, Başbakan Erdoğan’ın 'Davos çıkışı'yla daha da arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e yaptığı çıkış Arap sermayesinde de yankısını buldu. Arap halklarının sokaklarda Erdoğan'ın resimlerini taşıyarak sevgi gösterilerinde bulunduğu bir dönemde Arap yatırımcılar da Türkiye'ye yatırımları artıracakları sinyalini verdi. ABD bankalarında tasarrufları batan, AB bankalarındaki sorunlar nedeniyle tereddüt yaşayan Körfez sermayesinin, Başbakan'ın Davos çıkışıyla yatırımda yeni adres olarak Türkiye'yi belirlediğini söyleyen Türk-Arap İşadamları Derneği Başkanı Doğan Narin, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Suriye'den birçok firmanın yatırıma hazırlandığını söyledi.

ORTAK ARIYORLAR

UZUN süredir Türkiye'ye yatırım yapma konusunda güven sorunu yaşayan Arap şirketlerin Başbakan'ın Davos çıkışından sonra kendilerini arayarak Türkiye'de yatırım yapacak ortak aradıklarını ilettiklerini söyleyen Narin 'Türkiye zaten uzun süredir Ortadoğu'nun ağabeyi rolünü üstlenmişti. Başbakan'ın Davos'ta herkesin sustuğu bir ortamda Arap halklarının hakkını araması yatırımcıların güven sorununu çözdü. Bundan sonra özellikle GAP'ta tarım olmak üzere önemli yatırımların gelmesi söz konusu' dedi. Arap ülkeleriyle olan ihracatın da geliştiğini söyleyen Narin '2007'de Arap ülkeleriyle ihracatımızın payı yüzde 10'lardaydı. Bu rakam 2008'de yüzde 15'lere çıktı. 2009'da ise yüzde 25'lere çıkacak' dedi. Narin, önemli bir Arap şirketinin GAP'ta tarımsal üretim yapmak için harekete geçtiğini belirterek 'Yatırımla ilgili olarak bölge hakkında bilgi talep ettiler' dedi.

Araplar GAP'a ilk adımı Vision3 ile attı

KÖRFEZ bölgesinin global finans pazarındaki kuruluşları Ithmaar Bank, Abu Dhabi Investment House ve Gulf Finance House işbirliğiyle kurulan Vision3, GAP'a büyük çaplı yatırım yapacağını açıklayan ilk Arap gruplar olmuştu. Grup, şimdilik 6 milyar tutarında bir fon için Türkiye ile yatırım niyet anlaşması yaptı. Bölgedeki ilk yatırım 2009 yılı içinde gerçekleştirilecek. Yatırımın açıklandığı törende, başlangıçta 6 milyar dolarlık olan yatırımın, kaldıraç etkisiyle 9 milyar dolarlık bir seviyeye gelmesinin beklendiği vurgulanmıştı. Başbakan'ın Davos çıkışından sonra, 'bekle-gör' politikası izleyen diğer yatırımcı grupların da akıllarında kalan son soru işaretlerinin netleştiği belirtildi. Son gelişmeden sonra Arap yatırımlarının Türkiye'de her sektörde artacağı belirtildi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*