Davos krizi daha önceden planlanmış

Davos krizi daha önceden planlanmış.13958
  • Giriş : 31.01.2009 / 08:00:00

Davos'taki krizin planlı olduğu ortaya çıktı. David Ignatius, son anda moderatör yapıldı. Türk heyeti itiraz etti ama sonuç değişmedi, tarihi kriz patladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

'SCHWAB YÖNETECEK' DENİLDİ

Davos'ta yaşanan krizin nedeni dün ortaya çıktı. Erdoğan, 'Gazze: Ortadoğu'da Barış Modeli' oturumuna, iki hafta önce davet edildi. Başbakan Erdoğan'ın danışmanlarına, Peres, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın katılacağı toplantının WEF Başkanı Schwab tarafından yönetileceği bildirildi.

SON DAKİKADA IGNATİUS

WEF yetkilileri, Gazze toplantısından 1 gün önce, yani Çarşamba günü öğleden sonra, Başbakan Erdoğan'ın danışmanlarına, moderatör değişikliği yapıldığını, yeni moderatörün, Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius olacağını bildirdi. Türkiye tarafı, yeni moderatöre karşı çıktı, ancak ısrarla değişiklik yapılmadı.

Sicili bozuk IGNATIUS!

Dedesi 1920'de Harput'tan ABD'ye göçmüş bir Ermeni ailenin torunu olan David Ignatius, Washington Post gazetesi yazarı. Ermeni asıllı Yahudi olan Ignatius, defalarca "Türkiye Ortadoğu'da çok güçlendi, bunun önüne geçilmeli" yazıları yazdı. Provokatif yazar, Ortadoğu'da başrolün Mısır'a verilmesi tezini destekliyor.

Son dakikada moderatör!

Başbakan, Davos'a davet edilirken 'Toplantıyı Schwab yönetecek' denildi. Ama 1 gün önce onun yerine moderatör David Ignatius getirildi. Yetkililerimiz karşı çıksa da sonuç değişmedi.

Tüm dünyayı ayağa kaldıran Davos'taki "Gazze: Ortadoğu'da Barış Modeli" oturumunun, aslında son derece ilginç bir ayak oyunuyla başladığı ortaya çıktı! Başbakan Tayip Erdoğan'ın terk ettiği salondaki krizin, toplantıyı düzenleyenler tarafından bilinçli olarak hazırlandığı iddia edildi. Çünkü Erdoğan, Davos'taki bu oturuma 2 hafta önce davet edilmişti. Erdoğan'ın danışmanlarına, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın katılacağı toplantının Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Başkanı Klaus Schwab tarafından yönetileceği bildirildi.

KAFA SALLADILAR AMA...

Ancak WEF yetkilileri, Gazze toplantısından bir gün önce, yani Çarşamba günü öğleden sonra, Erdoğan'ın danışmanlarına, moderatör değişikliği yapıldığını, yeni moderatörün, Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius olacağını bildirdi. Türkiye tarafı, yeni moderatöre karşı çıkarak, WEF Başkanı Klaus Schwab'ın yardımcılarından birine, Ignatius'un bu toplantı için yanlış bir seçim olduğu uyarısını yaptı. WEF yetkilileri de bu tepkiye, "Haklısınız, bu tereddüdünüzü dikkate alacağız ve gerekli düzenlemeyi yapacağız" karşılığını verdi. Ama yine de sonuç değişmedi, Erdoğan'ı sık sık eleştirmesiyle bilinen Ignatius moderatör yapılınca, krize çanak tutuldu.

Kendisini böyle savundu

Başbakan Erdoğan'ın sözünü kesmek istemesiyle krize sebep olan David Ignatius, kendisini savunurken ne kadar masum olduğundan bahsetti: Ortada bir haksızlık yok! Erdoğan'a saygı duyuyorum. Ama paneldeki tavırlarını hak etmedim. Çünkü hiçbir şekilde saygısızlık etmek istemedim. Üstelik Erdoğan çok saygı duyduğum bir lider.

Türk düşmanı

Moderatör David Ignatius, Washington Post yazarı... Ancak onun hayatındaki bazı gerçekler, Türk düşmanı olduğunu kanıtlıyor. Ermeni asıllı bir Yahudi olan Ignatius'un dedesi 1920'de Elazığ Harput'tan ABD'ye göç etti. Babası Paul Robert Ignatius'un Türkiye hakkındaki ağır eleştirileriyle büyüdü. Doğal olarak bir Türk düşmanı haline geldi.

Babasının yönetici olduğu Washington Post'un 'torpilli yazar' kadrosuna dahil oldu. Türkiye ve Erdoğan hakkında çok sayıda eleştirel yazıyı kaleme aldı. Hatta son olarak Erdoğan'ı, Obama'ya şikayet etti.

Davos'tan karar: Suçlu!

Yaşanan krizin ardından Dünya Ekonomik Forumu da bazı tedbirler aldı. Forum yetkilileri, bundan sonraki toplantılarında özellikle de hükümet ve devlet başkanlarının katıldığı panellerde, görev yapacak oturum yöneticilerini sıkı eleme sonrasında belirleyeceklerini bildirdi. Ayrıca İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Davos yönetiminin, önceki gün yaşanan gerginliğin tamamen "panel yöneticisinin kötü yönetiminden" kaynaklandığı konusunda fikir birliğinde oldukları öğrenildi.

TAKVİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*