Davos'a bir destekte TİM'den

Davos'a bir destekte TİM'den.9903
  • Giriş : 02.02.2009 / 17:29:00
  • Güncelleme : 02.02.2009 / 17:35:14

TİM Başkanı Büyükekşi, Erdoğan'ın, Davos'taki tutumunu değerlendirdi: ''Davos'ta son derce kötü ve haksız bir biçimde yönetilen oturumu terk eden T.C'nin başbakanıdır, Patagonya Başbakanı değil."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel gezisinde gündeme getirildiği ''muhalefetin AB sürecini zorlaştıran yaklaşımını ve mecliste AB konusunda işbirliği sağlanamamasını önemli bir sorun olarak gördüklerini'' belirterek, ''TİM olarak, AB hedefimizin siyasi anlaşmazlıkları aşan bir eksene oturtulmasını bekliyoruz'' dedi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ocak ayı ihracat rakamlarını açıkladığı Hatay'ın İskenderun ilçesinde Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Kongre Merkezi'ndeki basın toplantısında, AB'nin, Türkiye'nin değişim ve gelişim programının temel meselesi olduğuna dikkati çekti.

Büyükekşi, ''Başbakanın Brüksel gezisinde gündeme getirildiği muhalefetin AB sürecini zorlaştıran yaklaşımını ve mecliste AB konusunda işbirliği sağlanamamasını önemli bir sorun olarak gördüklerini'' belirterek, şunları söyledi:

''TİM olarak, AB hedefimizin siyasi anlaşmazlıkları aşan bir eksene oturtulmasını bekliyor ve bu konuda toplumsal mutabakat çağrımızı her vesileyle dile getiriyoruz. Ancak, demokrasilerde yönetime talip olana siyasi partiler eylemlerinin ya da eylemsizliklerinin sorumluluğunu da üstlenir. Dolayısıyla reform sürecinin yavaşlamasının ve tekrar canlandırılmasının nihai sorumluluğunun da iktidarda olduğunu düşünüyoruz.''

Büyükekşi, AB sürecinin başta hükümet olmak üzere hep birlikte sahiplenilmesi ve destek olunmasının arzulanan ivmenin yakalanmasını sağlayacağını belirterek, şöyle devam etti:

''İnanıyoruz ki; AB üyelik hedefi doğrultusunda siyasi ve ekonomik reforma hız veren demokrasi ve insan haklarında somut ilerlemeler sağlayan uyum sürecine dört elle sarılan bir Türkiye, üyelik yolundaki engelleri birbir aşacak ve 2010'lu yıllarda AB üyeleri arasında hak ettiği yeri alacaktır.''

-DAVOS-

Büyükekşi, Başbakan Erdoğan'ın, Davos'taki tutumuna da değinerek, bu konuda şunları söyledi:

''Davos'ta son derce kötü ve haksız bir biçimde yönetilen oturumu terk eden Türkiye Cumhuriyetinin başbakanıdır, Patagonya Cumhuriyeti Başbakanı değil. Sayın Tayyip Erdoğan, bizim başbakanımızdır, tabii ki onu uluslararası arenada destekleyeceğiz ve tavrına sahip çıkacağız. Bunu aksini düşünemeyiz.

Öte yandan diplomatik davranmak, diplomatların görevidir. Başbakan diplomatik bir hata yaparsa ki biz yaptığını düşünmüyoruz diplomatların görevi yaygara yaparak başbakanı eleştirmek değil, sessizce gereğini yapmaktır. Dışişleri ve diplomasi bunun için vardır.''

''Bizim kuşağın tüm hayatı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin İsrail'in saldırgan savunma politikasına karşı aldığı kınama kararlarını dinlemekle geçti'' diyen Büyükekşi, şöyle devam etti:

''Değişen bir şey oldu mu? Hayır, dünya diplomasisi -İsrail'i caydırabildi mi? Hayır. Yanı başımızda süren ve savunma gerekçesiyle meşrulaştırılan ağır saldırıların yarattığı mağduriyete tanık oluyor ve dolaylı bir duygusal travma yaşıyoruz. Bu koşullar altında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanın Filistin meselesinin bir kangrene dönüşmesine yol açan birisi tarafından sözlü taciz edilmeye 'hayır' demesinden daha doğal bir şey olamaz. Bu çerçevede başbakanımızı yürekten destekliyoruz.''

-EN FAZLA İHRACAT HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON-

Konuşmasının sonunda, 2009'un ilk ayının ihracat rakamlarına değinen TEM Başkanı Büyükekşi, ocakta ihracatın geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 27,91 gerileyerek, 7 milyar 51 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, geriye dönük bir yıllık ihracatın ise yüzde 14.29 artışla 124 milyar 769 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Büyükekşi'nin açıklamasına göre, Ocak ayında en fazla ihracat yapan sektör 1 milyar 153 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörü oldu. Bunu, 1 milyar 4 milyon dolar ile otomotiv ve yan sanayi, 965 milyon dolar ile demir çelik sektörleri takip etti.

Tarım grubu sektörlerinin ihracatı, Ocak ayında yüzde 5,25 gerilerken, toplam ihracat içerisinde ise yüzde 16,02 pay aldı.

Ocak ayında toplam ihracatın yüzde 81,76'sını gerçekleştiren sanayi grubunda ise ihracat yüzde 31,08 gerilerek, 5 milyar 766 milyon dolarda kaldı. Sanayi sektöründe geriye dönük bir yıllık ihracat ise 108 milyar dolar oldu.

Madencilik ürünleri ihracatı ise Ocak ayında yüzde 30,05 azalarak, 156 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Sektör, son bir yılda ise 3 milyar 191 milyon dolar ihracat yaptı.

-AKİB İHRACATINI ARTIRDI-

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Bülent Aymen de konuşmasında, moral bozucu bir kriz yaşandığını ancak, morallerin bozulmaması gerektiğini bildirdi.

AKİB olarak, 2008'de 5 milyar 414 milyon dolarlık, 2009'un ilk ayında ise 492 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını anlatan Aymen, bunun geçen yıla göre yüzde 17'lik artışı ifade ettiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından İskenderun Kaymakamı Ceniz Horozoğlu'na ve 2008 yılında Hatay'da en fazla ihracat gerçekleştiren Nursan Çelik, Tosçelik ve İSDEMİR firmaları temsilcilerine plaket verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*