Davos'tan "su kıtlığı" uyarısı geldi

Davos'tan
  • Giriş : 31.01.2009 / 11:53:00

Davos Erdoğan'ın çıkışı ile sallandı ama asıl gerilim giderek artan su talebi ile ilgili. Talebin sürekli artması nedeniyle dünyanın ciddi bir su kıtlığı riskiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsviçre'nin Davos kentindeki Dünya Ekonomi Forumu'nda yayımlanan raporda, su talebinin dünya nüfusunun büyümesinden daha hızlı arttığı, 20 yıldan kısa süre içinde su kıtlığının, Hindistan ve ABD'nin rekoltelerinin tümünü kaybetmesine yol açabileceği belirtildi.

Buna paralel olarak gıda talebinin artmasının da beklendiği vurgulanan raporda, dünyanın birçok bölgesinde su rezervlerinin tükenme eşiğinde olduğuna işaret edildi.

Raporda, ABD'de su kaynaklarının yaklaşık yüzde 40'ının enerji üretiminde, sadece yüzde 3'ünün evde kullanıldığı kaydedildi.

Enerji üretimi için su ihtiyacının ABD'de yüzde 165, AB'de yüzde 130 artabileceğinin belirtildiği raporda tarım için kaynakların düşmesinden endişe duyulduğu ifade edildi.

Himalaya'da ve Tibet'de buzulların büyük kısmının mevcut erime hızıyla 2100'de yok olabileceği belirtilen raporda, bu buzulların herşeye rağmen 2 milyar kişiye su sağlayacağı vurgulandı. Raporda ayrıca dünyadaki önemli 70 kadar ırmağın sulama sistemleri nedeniyle neredeyse kuruduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*