Davos'un gala gecesi Türkiye'de

Davos'un gala gecesi Türkiye'de.56797
  • Giriş : 14.11.2007 / 10:09:00
  • Güncelleme : 14.11.2007 / 10:30:07

(World Economic Forum) Gala Gecesi'ni yapma hakkını, Türkiye kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

23 Ocak 2008'de başlayacak olan Davos zirvesinin (World Economic Forum -WEF) Gala Gecesi'ni (WEF Gala Soirre) yapma hakkını, Çin'le yarışan Türkiye kazandı. Zirvenin başladığı hafta sonu cumartesi günü Davos'ta yapılacak iki galadan ilkini Türkiye gerçekleştirecek. Gala organizasyonunu üstlenen Türkiye'den dört CEO, Suzan Sabancı Dinçer, Mehmet Ali Yalçındağ, Ali Koç ve Ferit Şahenk, 'Arkadaş arıyoruz' sloganıyla yola çıktı.


Konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen konsorsiyum, ilk toplantılarında aldığı beş kararı açıkladı. Rahatsızlığı nedeniyle Ferit Şahenk'in katılamadığı basın toplantısına, hükümet kanadı ile ilişkileri üstlenen Başbakan Erdoğan'ın veri danışmanı Cüneyd Zapsu da katıldı.

Büyük tanıtım fırsatı


Doğan Yayın Holding CEO'su Mehmet Ali Yalçındağ, organizasyon için 'dört arkadaş'ın bir araya geldiğini, ancak yeni arkadaşlar aradıklarını belirtti.
Yalçındağ, "Ülkemiz adına mesajlarımızı iletebilmek, çeşitli kesimlerden katılacak kanaat önderlerini etkileyebilmek için bu organizasyonda bir araya geldik. Siyaset, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyle hedef birliği olan bir Türkiye resmi vermeyi amaçlıyoruz. Bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğiz" dedi.
Davos'un 2008 yıllık toplantısının teması 'İşbirliğine Dayalı Yenilikçilik' olacak. Türkiye hem panellere katılacak hem de gala gibi en önemli organizasyonlardan birinin ev sahipliğini yapacak. Davos toplantılarının sonunda her yıl iki gala yapılıyor.

Erdoğan - Sarkozy


Bu yıl birini Türkiye, diğerini Fransa yapacak. Türkiye'nin galasına Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor. Başbakan, Zapsu aracılığı ile katılma niyetini iletti. Fransa'nın galasına da Cumhurbaşkanı Sarkozy katılacak.


Yalçındağ, "Bu çalışma Sayın Zapsu olmadan olmazdı. Çünkü sadece özel sektörün talip olması yetmiyor. Cüneyd Bey aracılığı ile Başbakan'dan olumlu yanıt aldık. Kendisi bizimle birlikte çalışacak. Aynı gece Fransa da ev sahibi.
Dr. Schwab'ın (Davos Başkanı) Türkiye ile Fransa arasındaki son dönemde sorunlu giden ilişkilerde 'olumlu bir gelişme olur mu' diye bir düşüncesi var. Kongre merkezinde birbirine 30 metre uzaklıkta iki ayrı mekânda iki gala yapılacak" diye konuştu.


'360 derece Türkiye'


Galada Türkiye'nin; (1) gittikçe gelişen bir güç merkezi, uluslararası iş dünyasının yükselen yıldızı, (2) modern, sofistike, kozmopolit ve (3) dünya medeniyetinin beşiği olduğu vurgulanacak. Galanın konsepti '360 derece Türkiye' olacak.
Türkiye'nin gelişmiş ülke standartlarına sahip, doğu ile batının, kuzey ile güneyin birleştiği merkez, tarihteki büyük medeniyetlerin beşiği, fırsatlarıyla olunması gereken yer, İstanbul'un da, Avrupa'nın yeni çekim merkezi olduğu vurgulanacak.


'360 derece Türkiye' başlığının seçimi, 2007'nin Mevlana Yılı olmasından esinleniyor.


'360 derece' ifadesi ile semazenlerin 360 derecelik dönüşlerine gönderme yaparak, "Türkiye'nin 360 derece istikrar ülkesi" olduğu ifade ediliyor.
Galanın davetiyeleri Davos Başkanı Dr. Schwab'ın imzası ile gönderilmiş durumda. Geriye kalan, sporcu, sanat, kültür ve bilim adamlarının katkılarıyla, Türkiye'nin modern yüzünün, eğlenceli ve 5 bin yıllık tarihin sahibi bir ülke olduğunun dünyanın en seçkin kanaat önderlerine, siyasetçilerine anlatılması.


Gala organizasyonu için Synopsis firması ile anlaşma yapıldı. Toplantıya şirket yetkilisi Selçuk Kiper de katıldı.


Bir araya gelme önerisi Suzan Sabancı Dinçer'den

Suzan Sabancı Dinçer de Türkiye'nin organizasyonda temsili için iş dünyası olarak el ele verdiklerini belirterek, amaçlarının Türkiye'nin Davos'ta konuşulması ve temsil edilmesi olduğunu yineledi. Suzan Sabancı Dinçer şöyle dedi:


"Biz dört kişi yola çıktık ama tüm iş dünyasının katkısını sağlamaya çalışıyoruz. Katılım ve finansal destek olabilir. Türkiye'nin konumunun hakkını verebilmek için çalışıyoruz. Galadan önce panellerde de Türkiye'nin konuşulmasını sağlamak istiyoruz. Türkiye'nin gündeminde Kuzey Irak gibi meseleler var ama bunlar galayı gölgeleyemez, artık yola çıktık."
Gala gecesine talip olunması fikrinin Suzan Sabancı Dinçer'den geldiğini belirten Mehmet Ali Yalçındağ da, "Hepimizin kafasında vardı ama 'Bir araya gelelim' teklifi Suzan Hanım'dan geldi" dedi. Suzan Sabancı Dinçer ise, "Birlikte yapılmasının çok önemli olduğunu düşündüm" diye konuştu.

Cüneyd Zapsu: Tebrik ederim


Cüneyd Zapsu, toplantıda yaptığı açıklamada şöyle dedi:
"Davos'ta her akşam bir etkinlik oluyor. Ancak cumartesi yapılan gala hakikaten çok önemli. Davos'ta her akşam devlet veya şirketler bir şeyler yapar. Ama gala bir gecedir. 15 yıl önce Carlos Menem (dönemin Arjantin Devlet Başkanı) tango yapmıştı. Bizim Başbakanımız da katılabilir ama her halde yüksek bir katılım olacaktır.


Davos'a çok önemli sanatkârlar, din adamları, bilim adamları geliyor. U2'dan Bono katılmıştı. Peter Ustinov, Cousto, Angelina Jolie katılmıştı. Doğru, bir ülkenin tanıtımı hükümetlere bırakılamaz. İleri ülkelerde böyledir.
ABD'li, Alman şirketler böyle yapar. Türkiye'nin de kendine güveni gelmiştir. Şirketler Türkiye'si de böyle yapmalı. TÜSİAD bunu başlattı. Çok tebrik ederim. Dört arkadaşın bunu başlatması mesuliyettir."


Ali Koç: Türkiye çıkarması yapacağız


Ali Koç, toplantıda yaptığı konuşmada, "Galanın finansmanını tabii ki şirketler sağlayacak ama sponsor olurken hiçbirinin markası, adı öne çıkmayacak" dedi. Koç, bu nedenle 'dört arkadaş' olarak yola çıktıklarını anlattı.


Ali Koç, daha sonra şunları söyledi:

"Birilerinin düğmeye basması gerekiyordu. Türkiye'nin bütün önemli holdingleri, kuruluşları, başta Davos üyesi olanlar olmak üzere birlikte çalışacağız. Biz Türkiye'de genellikle omuz omuza veremiyoruz. Ama dünya öyle bir noktaya geldi ki güçlerini birleştiriyorlar.


Hükümet ve özel sektör olarak Türkiye çıkarması yapmak istiyoruz. Türkiye ve Fransa, Davos'ta bir adım önde olacak. Erdoğan ve Sarkozy'nin gelmesi enteresan olacak. Dışarıda görüyoruz, bizi yanlış tanıyorlar. Bu konu sadece hükümetlere bırakılamayacak kadar önemli. Davos gibi benzersiz, başarılı insanların bir araya geldiği bir toplantıda Türkiye'nin iyi temsil edilmesi çok önemli bir fırsat."


'İsimleri öne çıkarmıyoruz'


Davos'ta Türkiye'nin 'bir beyin payı, bir pazar payı' alması gerektiğini belirten Koç, "Doğuş, Doğan, Koç, Sabancı ismi öne çıkmasın istedik. Buna nasıl bir formül bulalım diye düşündük. Mehmet Ali Bey buldu: Arkadaş arıyoruz!
Davos'ta Türkiye'yi kurtaracağız demiyoruz. Ama orada tabular konuşuluyor. İnsanların beyninde yer ediyor. AB'deki Türkiye imajını değiştireceğiz demiyoruz. Bu, yapılacaklardan biridir."


Yalçındağ: Galanın maliyeti 1 milyon euroTürkiye'nin kendi meselesi olmayan konularda da söz sahibi bir ülke olması gerektiğini belirten Mehmet Ali Yalçındağ, "Bir şey ispata çalışmıyoruz. Dünya meseleleleri hakkında görüşlerimizi belirtmek istiyoruz. Çinliler sürekli Çin'i anlatmaya çalışıyorlar ama global meselelerde yoklar. Türkiye her türlü konuda olmalı. Örneğin küresel ısınma" diye konuştu.
Yalçındağ, daha sonra şunları belirtti:


"Katılacak isimler konusunda da Davos yönetimiyle pazarlıktayız. Ama kafamızda belli, 3 - 4 Türkiye paneli olmalı. Davos'un lobi faaliyetlerini gerçekleştiren grup bizim galanın lobisini de yapacak. Bu konuda anlaştık. Galanın bütçesinin 1 milyon euro olacağını tahmin ediyoruz. 3 - 4 hafta içinde dünya basınına açıklama yapacağız. Neden Türkiye'ye verildiğinin bilinmesi gerekir. Davos gelecek yıl da İstanbul'a gelecek. Biliyorsunuz, Davos kapsamında dört toplantı yapılıyor. Biri 2008 sonbaharında bizde olacak."


İlk görüşme Şarık Tara ile


Galanın Türkiye'ye verilmesinde Türkiye'nın son zamanlarda konuşulan bir ülke olmasının etkisinin yanı sıra ENKA'nın patronu Şarık Tara ile Davos Başkanı'nın uzun yıllara dayanan dostlukları da etkili oldu.
Yalçındağ, Davos Başkanı Dr. Schwab ile ENKA'nın patronu Şarık Tara'nın eski dostluklarını hatırlatarak, "Dr. Schwab Türkiye'yi çok seviyor. Şarık Bey'le geçmişlerinin bu işte çok yararı oldu. Şarık Bey'le görüşmemizi de istedi. Biz de ilk görüşmeyi kendisiyle yapacağız" dedi.

Milliyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious