Davranışlarını biz bozuyoruz

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Uzmanlar uyarıyor: "Çocuğunuzu aşırı kollarsanız yanlış yaparsınız".

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Davranış bozukluklarına yol açan hatalı anne baba tutumlarının çocuklarda öfke, saldırganlık, çalma, eşyaya zarar verme, kavga çıkarma, okuldan kaçma, kurallara uymama gibi davranış bozukluklarına neden olduğunu belirten
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, anne baba tutumlarının çocuklar üzerinde erken dönemden itibaren faydalı olabileceğini söyledi. Dr. Erdoğan, başlıca hatalı anne baba tutumlarını şöyle sıraladı:

"Aşırı kollayıcı anne-baba tutumu; anne-baba tarafından çocuğun her dediğinin, her isteğinin kabul edilmesi ve yapılmasıdır. Anne baba çocuğu sevdikleri için böyle yaptıklarını düşünmekte fakat kontrol, gereksiz ve zamansız istekleri engelleyebilme, kendini avutabilme gibi çok önemli yetilerin gelişmesinin sağlanamaması nedeni ile çocuğun kendini geliştirmesine yeterli destek sağlanmamaktadır. 'Modern aile' kavramı altında anne babaların 'çocuk için yaşama' biçimini benimsemesi sonucu çocuklara her konuda izin vermenin yanısıra, yeterli sevgi de gösterilmesi ile klasik anlamdaki deyimle çocuğun şımarık olmasına neden olunmaktadır. Diğer bir sağlıksız ana-baba tutumu ise reddedici tutumdur. Burada çocuk ne yapsa kabul görmez, aşırı bir sınırlama vardır, her şeyine karşı çıkılmaktadır. Devamlı eleştirisel yaklaşım sonucu çocukta benlik saygısında düşüklük ve savunma olarak da saldırgan tutumlar gelişebilmektedir. Davranış bozuklukları başladıktan sonra anne ve babanın sergilediği yaklaşımlar çok önemlidir. Çocuğun vurma, kırma gibi hatalı davranışları sonrası bir şey yokmuş gibi davranmak, olayı kapatmaya çalışmak, daha çok şefkat göstermek gibi tutumlar tavsiye edilmediği gibi, verilen tepkinin düzeyinin çocukla şiddetli kavgaya girişmek, hırpalamak, dövmek gibi şiddetli olması da zararlı olmaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious