Davutoğlu, ABD'ye gitti

Davutoğlu, ABD'ye gitti.8831
  • Giriş : 31.05.2009 / 15:01:00

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin haziran ayı başında BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığını üstleneceğini hatırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin haziran ayı başında BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığını üstleneceğini hatırlatarak, "Bu son derece önemli ve büyük bir sorumluluk. Türkiye bu bir aylık dönemde son derece aktif bir dönem başkanlığı yapmak kararlılığındadır" dedi.

Davutoğlu, Washington ve New York'ta çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti.

Bakan Davutoğlu, hareketinde önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, 31 Mayıs-5 Haziran arasında ABD'ye çalışma ziyaretinde bulunacağını belirtti.

Ziyaretinin Washington ve New York olmak üzere iki ayağı bulunduğunu ifade eden Davutoğlu, Washington'da başta ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton olmak üzere Beyaz Saray'da, Dışişleri Bakanlığı'nda, Senato ve Temsilciler Meclisi'nde Amerikalı yetkililerle temaslarda bulunacağını kaydetti.

Bu temasların odak noktasının ABD Başkanı Obama'nın Türkiye'ye yaptığı ziyaretten sonra takip ve izleme niteliği taşıdığını vurgulayan Davutoğlu, gelecek dönemde uluslararası alanda Türkiye ile ABD'nin birlikte ele alması gereken çok sayıda gündem maddesi bulunduğunu söyledi.

Irak, Kafkaslar, Afganistan, Pakistan, Ortadoğu ve Kıbrıs gibi konuların, Türkiye ve ABD'nin çok yakından birlikte koordine etmek durumunda olduğu konular olduğunu ifade eden Davutoğlu ayrıca, Washington'da düşünce kuruluşlarında konuşmaları olacağını, Amerikan-Türk Konseyi'nin yıllık organizasyonunda bir konuşma yapacağını ve ABD'deki basın mensupları ve kanat önderleriyle detaylı görüşmeler yapacağını anlattı.

Daha sonra New York'a geçeceğini ifade eden Davutoğlu, Türkiye'nin 1 Hazirandan itibaren BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığını üstleneceğini hatırlatarak, "Bu son derece önemli ve büyük bir sorumluluk. Sadece BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak değil, bu kez dönem başkanı olarak uluslararası sistemin bütün konuları Türkiye'nin gözetiminde takip edilecek. BM'de başta Irak olmak üzere birçok konu gündeme gelecek" diye konuştu.

"Türkiye bu bir aylık dönemde son derece aktif bir dönem başkanlığı yapmak kararlılığındadır" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Sadece bizimle ilgili konularda değil, işte son gelişmelerle birlikte Kuzey Kore konusunda olduğu gibi dünyanın neresinde olursa olsun bu bir ay içinde ortaya çıkacak konulara uluslararası sistemin en doğru cevapları vermesi, BM'nin bu çerçevede aktif rol üstlenmesi konusunda Türkiye üzerine düşeni yapacak. Ben de bu çerçevede haziran ayı içerisinde tekrar New York'a giderek bazı BM çalışmalarına bizzat başkanlık yapacağım."

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bu ziyareti sırasında da BM'de ve BM Daimi Temsiliği'nde bir aylık dönem başkanlığı dönemindeki gündemin gözden geçirileceğini ve hangi konuların öncelikle ele alınması gerektiği konusunda bir takvim belirleneceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*