Davutoğlu liderlerle ne konuştu?

Davutoğlu liderlerle ne konuştu?.8831
  • Giriş : 23.05.2009 / 08:54:00

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün CHP, MHP, DTP ve DSP liderlerini ayrı ayrı ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Meclis'te temsil edilen dört muhalefet partisinin liderlerini ziyaret ederek, Avrupa Birliği (AB) uyum yasalarının hızla çıkarılması için destek istedi. Davutoğlu, muhalefet liderlerine dış politikayı ilgilendiren konular hakkında bilgi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Deniz Baykal, Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçelik, Demokratik Toplum Partisi lideri Ahmet Türk ve Demokratik Sol Parti (DSP) lideri Masum Türker'i sırasıyla parti genel merkezlerinde ziyaret eden Bakan Davutoğlu, son durağı DSP Genel Merkezi önünde temaslarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ziyaretlerin, bakanlığa atanmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimat çerçevesinde gerçekleştirildiğini aktaran Ahmet Davutoğlu, "Dış politikanın yapımının siyasi irade ve bakanlığımıza ait olduğunu, ancak meşruiyeti ve denetim merciinin Yüce Meclis'miz olduğunu bakanlığı devralırken ifade etmiştim" hatırlatmasında bulundu. Davutoğlu, amacını, "Her biri milli meselemiz olan konularda hem meclisimiz içinde ortak bir anlayışı geliştirmeye çalışmak hem de toplumsal zeminini hazırlamak" olarak belirttiği bu tür ziyaretlerin devam edeceğini söyledi.

Temasları sırasında, öncelikle AB konusunu detaylı olarak ele aldıklarını belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "AB, bizim için sadece bir dış politika alanı değil, Türkiye'nin ciddi reform sürecinin de omurgalarını teşkil eden bir konudur" diye konuştu. Liderlerle, Avrupa Birliği'nde gelinen son süreç hakkında bilgi verdiğini aktaran Davutoğlu, bu sürece ivme katabilmek için yapılmasında fayda ve gereklilik görülen yasal düzenlemeleri gündeme getirdiğini kaydetti. Davutoğlu, "Bunda toplumun her kesiminin büyük bir menfaati olduğunu ifade ettim. Hepsinden çok büyük bir anlayış gördüm. Yasama dönemi bitene kadar ve önümüzdeki dönemde bu konuda büyük bir ivme kazanılacağına dair inancım pekişti" şeklinde konuştu.

KÜRT MESELESİ DIŞ POLİTİKA KAPSAMINDA GÜNDEME GELDİ

Davutoğlu, Azerbaycan - Ermenistan ihtilafı ile Türkiye ve Ermenistan arasında devam eden süreç konusunda da muhalefete detaylı bilgi aktardığını ifade etti. Türkiye'nin Kafkasya vizyonunu liderlere anlatma imkanı bulduğunu belirten Davutoğlu, "Geldiğimiz aşama konusunda bilgileri paylaştım. Bunlar ortak meseleler olduğu için bilgilendirmenin bundan sonraki süreçte de devam edeceği konusunda mutabık kaldık" dedi.

Davutoğlu, ayrıca, Kıbrıs'taki müzakere süreci ve Irak'ta önümüzdeki dönemde karşı karşıya kalınabilecek dış politika meseleleri ile Ortadoğu politikasının yanı sıra Afrika açılımı ve diğer dış politika konularının da muhalefet liderleriyle yapılan görüşmelerde gündeme geldiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, temasları sırasında Kürt meselesinin gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, "Ortadoğu ve Irak konuşulurken tabii bütün bu konular gündeme geliyor. İç politika meselesi olarak değil. O benim görev alanımda da değil. Ancak dış politika meselesiyle ilgili olduğu kadarıyla konuşmanın akışı içerisinde birçok konular ele alındı" cevabını verdi. Davutoğlu, büyük bir anlayış ve misafirperverlik ile büyük bir nezaket gördüğü liderlere teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*