Davutoğlu'ndan Ermenistan Mesajı

Davutoğlu'ndan Ermenistan Mesajı.11014
  • Giriş : 08.06.2009 / 23:25:00

Davutoğlu, "Türkiye bütün komşularıyla olduğu gibi Ermenistan ile ilişkilerini de en kısa zamanda en sağlıklı zemine oturtma iradesindedir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Güney Kafkasya'daki bütün aktörlerin ortak bir geleceği olduğunu ve bunun birlikte inşa edilecek bir gelecek olduğunu belirterek, "Saha da ortak, top da ortak, çabalar da ortak. Ancak o zaman geleceği güçlü bir şekilde inşa ederiz" dedi.

Davutoğlu, Pakistan ve Afganistan'ı kapsayan gezisine çıkmadan önce Esenboğa Havaalanında basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan'ın Gürcistan'da "Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin bugün artık farklı bir düzleme geçtiğini" belirterek, "Top bugün Türkiye'nin elindedir" dediğinin hatırlatılması üzerine Davutoğlu, "sahalarda dolaşan bir top değil, ortak bir gelecek" bulunduğunu kaydetti.

Davutoğlu, "Türkiye bütün komşularıyla olduğu gibi Ermenistan ile ilişkilerini de en kısa zamanda en sağlıklı zemine oturtma iradesindedir" dedi.

Bakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hepimizin iyi niyet göstermesi ve bu süreçlerin olumsuz yönde seyretmesine sebep olacak davranışlardan uzak durması lazım. Ümitliyiz, olumlu bakıyoruz ve bu süreçler sonunda bölgenin barış, güvenlik ve istikrar havzası haline dönüşmesini bekliyoruz."

Davutoğlu, Türkiye'nin Afganistan ve Pakistan'a verdiği desteğin ve yaptığı yardımların süreceğini belirterek, "Bizler, 70 milyon Türkün hislerini Afganistan'a ve Pakistan'a taşıyacağız. 70 milyon onların yanındadır, kaderleriyle ilgilidir" dedi.

Bu iki ülkenin son dönemde yaşamakta olduğu gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda her iki ülkeyi de ziyaret etmesinin özel bir anlamı olduğunu belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Ziyaretim, hem iki ülkeye tek tek destek vermek, hem de iki ülkenin son günlerde karşı karşıya kaldığı zorluklar konusunda Türkiye'nin yapabileceklerini bizzat sahada görmek ve kendileriyle istişare etmek amacına dönüktür."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*