Davutoğlu'nun bakanlığı Arap basınında

Davutoğlu'nun bakanlığı Arap basınında.10711
  • Giriş : 03.05.2009 / 15:53:00

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığına atanması, Arap basınında geniş yer aldı: "Davutoğlu, Türkiye'nin Kissenger'i"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Suudi Arabistan'da yayımlanan El Riyad gazetesi, "Davutoğlu, Türkiye'nin Kissenger'i" başlığını kullandığı haberinde, Türkiye'de çok nadir olarak görülen şekilde parlamento dışından bakan olarak görevlendirilen Davutoğlu'nun, 2003 yılından bu yana Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı olduğu ve Filistin-İsrail anlaşmazlığı başta olmak üzere, Ortadoğu'da birçok konuda önemli roller oynadığı ifade edildi.

Haberde, "Türkiye'nin dış politikasının mimarı" olarak nitelendirilen Davutoğlu'nun bundan sonra Ortadoğu'da daha aktif politika izlemesinin beklendiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Davutoğlu, Türkiye'nin dış politikada aktif olarak uluslararası arenada önemli roller oynamasını sağladı. Ortadoğu barışının gerçekleşmesi için büyük çaba harcadı. İsrail ile Suriye arasında yapılan mekik diplomasisinde 4 tur çok önemli görüşmelerin yapılmasını sağladı."

El Hayat gazetesi de "Ahmet Davutoğlu; Sınırsız Bir Potansiyel" başlığını kullandığı haberinde, Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığına atanmasının sürpriz olmadığını yazdı.

Şark ül Evsat gazetesi de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Ali Babacan'dan görevi devralırken yaptığı konuşmaya geniş yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*