Davutpaşa mağdurları eylem yaptı

Davutpaşa mağdurları eylem yaptı.14809
  • Giriş : 04.07.2009 / 12:52:00

Davutpaşa'da bir işyerinde meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları seslerini duyurabilmek için yine Taksim'deydi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sitem eden ve kendilerine yardım edilmesini isteyen vatandaşlar, sorumluların adalet önüne çıkarılıncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Davutpaşa'da 1,5 yıl önce meydana gelen patlamada hayatlarını kaybeden 21 kişinin yakınları, sorumluların yargılanması isteğiyle Taksim Meydanı'nda toplandı. Grup, "Davutpaşa'yı unutmadık unutturmayacağız" yazılı pankart ile "Sorumlular yargılansın adalet istiyoruz, 19 ay oldu sorumlular belli yargılanmıyorlar adalet istiyoruz, İş kazası değil cinayet sorumlu kim?, 21 ölü var 1 dava bile yok" yazılı dövizler taşıdı. Grup adına basın açıklamasını patlamada hayatını kaybeden Semra Bakkal Günalan'ın kızı Ebru Günalan okudu.

Kendilerinin Davutpaşa'da çocuklarını, eşlerini, annelerini, babalarını, kardeşlerini ve umutlarını kaybetmiş vatandaşlar olduklarını belirten Günalan, "21 yakınımızı toprağa verdiğimizden 117 kardeşimiz yaralandığından bu yana tam bir buçuk yıl geçti. Ve biz geride kalanlar için yokluklarının acısı her dakika ve saniyemizde kendini hissettirerek devam ediyor." şeklinde konuştu.

15 aileyle birlikte Ankara'ya gittiklerini kaydeden Günalan, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan yetkililere dosyalarını sunduklarını söyledi. TBMM'de bulunan siyasi partileri ziyaret ederek bilgi verdiklerini aktaran Günalan, "Davanın zaman aşımına uğratılmasından endişe duyuyoruz. Davutpaşa patlamasında sorumluluğu olanların ortaya çıkarılmasını önemli ve de bizim payımıza düşen insani bir görev olduğunu düşünüyoruz." dedi.

İstanbul Valiliği ve İl İdare Kurulu'nun Büyükşehir Belediye görevlilerinin yargılanmasına izin vermediği için Cumhuriyet Savcılığı Bölge İdare Mahkemesi'ne kararın iptali için başvurduğunu savunan Ünalan sözlerini şöyle sürdürdü: " Valiliğin ve İl İdare Kurulu'nun bu tutumu kendini mahkemenin yerine koymak ve fail olarak bilirkişi raporunda belirtilenlerin yargılanmasına mani olmaktır. Bu acıların bir daha yaşanmaması ve yeni canların yanmaması için davalarımızın takipçisi olacağımızı kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz. Ceza davası açılıncaya kadar her hafta eylemlerimize devam edeceğiz. Sorumlular yargılansın adalet istiyoruz."

Açıklamanın ardından uzatılan mikrofonlara duygularını aktaran Semra Bakkal'ın annesi Nigar Bakkal, "Biz de bu vatanın evlatlarıyız. Bizim çocuklarımız da bu vatanın evlatlarıydı. Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysak bize de adalet versinler. Bizi yollara dökmesinler. Başbakan Ankara'dan konuşmasın. Bir sürü merdivenaltı çalışanları var. Gitsin denetlesin. Davutpaşa hala faliyette. Ne bir vergi dairesi gidiyor, ne bir Çalışma Bakanlığı gidiyor, ne de bir belediye gidiyor. Hiç birisi gitmiyor. Ve hala orada kaçak işçi çalıştırılıyor. Ben evladımı istiyorum ya da adalet istiyorum. Bizi uğraştırmasınlar sorumluları yargılasınlar, ceza davası başlasın. Başka da bir şey istemiyorum." şeklinde konuştu.

Patlamada hayatını kaybeden Heybetullah Güleç'in babası Filit Güleç de Çalışma Bakanlığı'na seslendi. "Ben çocuğumu kaybettim, benim sadaka parasına ihtiyacım yok." diyen Güleç, "Adalet Bakanlığına da gittim.Bize bu davanın arkasında duracağı sözünü verdi. 3 aydan beri Ankara'ya gidip geliyorum. Hiç kimse bana sahip çıkmadı. Almanya'da olsa sahip çıkarlardı." şeklinde konuştu.

Grup, açıklamaların ardından olaysız dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*