Davutpaşa'da 21 kişi gözyaşıyla anıldı

Davutpaşa'da 21 kişi gözyaşıyla anıldı.20792
  • Giriş : 31.01.2009 / 15:58:00

Zeytinburnu Davutpaşa'daki bir iş merkezinde, 31 Ocak 2008'de meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 21 kişi anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hayatını kaybedenlerin aileleri, yakınları ve mesai arkadaşları, Çifte Havuzlar Caddesi'nde toplandı.

Gruptakiler, ellerinde karanfiller ve pankartlarla slogan atarak, patlamanın meydana geldiği iş merkezine kadar yürüdü.

Burada grup adına konuşan patlamada hayatını kaybeden Gülhan Çubuk'un eşi İdris Çubuk, 21 kişinin hayatını kaybettiği, 117 kişinin yaralandığı patlamanın üzerinden bir yıl geçtiğini anımsattı.

''Herkes tarafından nedeni, niçini, önlenebilirliği bilinen bir felaketi yaşadıklarını'' söyleyen Çubuk, ''2006'da Ümraniye'de, her gün Tuzla'da ve ülkemizin başka illerindeki iş yerlerinde yaşanan gerçekti. Patlamadan sonra, yasalarımızın görev ve yetki verdiği kurumlar görevlerini yapsalardı bu acıyı yaşamayacağımızı, iş güvenliğini, teftişleri, patlayıcı-parlayıcı madde denetimini, çalışma-iş yeri ve iskan ruhsatını, işçinin emeğini sömürmekle yetinmeden sigorta güvencesine bile tenezzül eden zihniyeti öğrendik'' dedi.

Çubuk, Davutpaşa'da yakınlarını kaybetmiş ve yaralanmış aileler olarak, iş güvenliği, sağlıklı yaşam koşulları, kanun dışı çalışma koşullarını sona erdirmek için davalarının takipçisi olacaklarını kaydetti.

Anma törenine katılanlar daha sonra, patlamada hayatını kaybedenlerin fotoğrafları ve karanfilleri, patlamanın gerçekleştiği alanda bulunan tuğlaların üzerine bıraktılar.

Patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarının, anma töreninde göz yaşlarını tutamadığı görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*