Davutpaşa'daki patlamanın sebebi

Davutpaşa'daki patlamanın sebebi.23964
  • Giriş : 01.02.2008 / 19:54:00

İstanbul'daki bilirkişi heyeti Davutpaşa'daki patlamanın sebebini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Zeytinburnu'nda meydana gelen patlama sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) talebiyle İstanbul Üniversitesi tarafından oluşturulan bilirkişi heyeti, patlamanın meydana geldiği firmada aşırı oksidan ve yanıcı maddeler kullanıldığını açıkladı.

Prof. Dr. Ahmet Saygun, Prof. Dr. Servet Timur, Doç. Dr. Necmettin Gündüz, Yrd. Doç. Dr. Mecit Çelik, Yrd. Doç. Dr Hasan Yıldırım'dan oluşan heyet, ön raporunu açıkladı. Ön rapora göre yapılan ön tespitler şöyle sıralandı;

Binalarda yapıldığı ön incelemede patlamanın olduğu binanın üst iki kat döşemesi çökmüş vaziyette. Bina tümüyle kullanılamaz durumda. Yıkımının da özenle yapılması lazım. Arka bitişikteki 42 numaralı binada üst katının kolonlarında çok hasar var. Dolayısıyla bu katında yıkılması gerekir. Bu binanın alt katlarında hasar az olup tamiri mümkündür. Karşısındaki iş hanında köşe üst kolonunda ve kirişinde hasar var. Onarılması gerekir. Prestij İş Merkezi binasının 4. normal katında bir kolonda hasar var. Güçlendirilmesi gerekir. Genel olarak bütün binalar için duvarlar bölme duvarlar hasar görmüş durumda, onların yıkılıp tekrar örülmesi gerekiyor. Kapı numarası 45-50 olan binada taşıyıcı sistem hasar görülmedi. Duvarlarda çatlaklar mevcut. Çevrede diğer mevcut binalarda cam ve doğramalarda ciddi hasar var.

Raporda kimyasal maddelerle ilgili ön bilgiler ise şöyle; Söz konusu firmada halk arasında maytap ve fişek olarak tanımlanan malzemeler üretmek üzere çeşitli aşırı oksidan ve yanıcı maddeler kullanıldığı görülmüştür. Bu tür malzemelerin imalatı veya imalatta kullanılması özel izne ve emniyet gerektirir. Söz konusu enkaz alanında bu tip özel önlemler göze çarpmamıştır. Miktar konusunda tespit yapılamamıştır.

Açıklamada ayrıca, esas raporun çalışmaların tamamlanmasının ardından önümüzdeki hafta kamuoyuna sunulacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious