Dayak mağduru çocuklar yuvalarına dönüyor

  • Giriş : 23.03.2006 / 00:00:00

Şiddet gördükleri kameralarca belgelenen Malatya 0-6 yaş grubu çocuk yuvasından İstanbul’a getirilen çocuklar yuvalarına dönüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü İsmail Barış, çocukların olay yüzünden yaşadıkları travmayı atlatma aşamasına geldiklerini söyledi. Malatya’daki yuvada yapılan değişikliklerden bahseden Barış, eski binanın sosyal aktivite salonlarına çevrildiğini ve yuvanın bahçesine yeni bir bina inşa edildiğini açıkladı. Yuvada kalan 40 çocuk için dönüşümlü 18 bakıcı anne alındığını dile getiren İsmail Barış, akıcı annenin ilgileneceğini ifade etti. Bu uygulamanın Türkiye geneline de yayılacağını bildiren Barış, “Bakıcı annelerin çocuklarla sevgi ve şefkatle ilgilenebilmesi için her 8 çocuktan bir anne sorumlu olacak. Böylece çocukların sevgiden mahrum olmamaları sağlanacak. Bakıcı annelerin kalitesini de yükselttik. Kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunu veya lise mezunu; fakat çocuk gelişimi eğitimini tamamlamış ve sertifika almış bakıcı annelerden oluşturduk.” şeklinde konuştu.

Öte yandan bu hafta sonuna kadar yeni yerlerine yerleşmeleri beklenen çocukların psikolojik durumlarının oldukça iyi olduğu açıklandı. İlk geldiklerinde oldukça hırçın oldukları gözlenen çocukların uyum problemlerinin de çözüldüğü söylendi. Malatya 0-6 yaş grubu çocuk yuvasında çocuklara bakıcıları tarafından uygulanan şiddetin gizli kamera ile görüntülenerek özel bir televizyon kanalında yayınlanması üzerine yetkililer harekete geçmişti. Olaya adı karışan kişiler açığa alınmış, yuvadaki 40 çocuk İstanbul’da bulunan Semiha Şakir Çocuk Yuvası’na getirilmişti. Yaklaşık 5 aydır burada tedavi edilen minikler, kendileri için yeni yapılan yuvalarına dönmek için hazırlanıyor. SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış ise basının çocukların fotoğraflarını ve görüntülerini çekmemesini isteyerek, bu konuda hassasiyetli davranılması gerektiğini sözlerine ekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious