Dayanışma, selin acısını hafifletti

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Güneydoğu'da yaşanan sel felaketi, toplumsal dayanışmayı öne çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Evleri tahrip olan bin 533 aile, belediye ve kaymakamlık dahil hiçbir kuruma başvurmadan yakınlarına misafir oldu. Üç gündür sel felaketi yaşanan Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde tek bir çadır bile kurulmadı. Evi suların altında kalan 10 kişilik Boğa ailesi de akrabalarının evine yerleşti. İsmail Boğa (35) beraber oturduğu babası, öz ve üvey annesi, eşi, 3 çocuğu ve iki kardeşiyle birlikte teyzesi Fatma Gürkan'ın evine sığındı. Kendilerine gösterilen ilgi, Boğa ailesini mutlu etti. Diyarbakır'ın Meydanlık köyünde eşini ve bir çocuğunu kaybeden Vasfi Tekin de yakınlarının evine yerleşen binlerce sel mağdurundan biri. Vasfi Tekin, akraba dayanışmasıyla teselli bulmuş.

Akrabası Vasfi Tekin ve iki çocuğuna kucak açan Ramazan Tekin, selzede akrabalarının istediği kadar evlerinde kalabileceğini söylüyor.

Üç gündür sel felaketi yaşanan Harran'da komşuluk ve akrabalık bağlarının güçlü olmasından dolayı evi zarar görenler, hiçbir kuruma başvurmadan bir tanıdığının evine misafir olarak yerleşti. Hayati Harrani Mahallesi'nde oturan ve evi 1,5 metre yükselen sudan zarar gören 10 kişilik Boğa ailesi de akrabalarının evine yerleşenlerden. İsmail Boğa (35) beraber oturduğu babası, annesi, eşi, 3 çocuğu ve iki kardeşiyle surlar içerisinde oturan teyzesi Fatma Gürkan'ın evine sığındı. Boğa ailesi, suların tekrar çekilmesiyle evlerine döndü.

Mahallesini ve evini çamur içinde bulan İsmail Boğa (35) ilk önce kışlık erzaklarının bulunduğu kileri kontrol etti. Yıl boyu hazırladığı kışlık yiyeceklerin çamur içinde kaldığını gören İsmail Boğa, "En az 4 milyar liralık erzakım yok oldu. Hayvanların da kışlık yiyecekleri telef oldu. Allah bir daha böyle afet vermesin." diye dert yandı.

Batman'daki selde evi yıkılan komşusunu misafir eden Milkinaz İşbaşaran, "Onları sokakta bırakamazdık. Evleri başlarına yıkılmıştı. Gece onların çığlıklarını duyunca diğer komşularla yıkılan evden çıkarıp bize getirdim. Kendi elbiselerimizi ve çocukların elbiselerini onlara verdik. İlk geceyi beraber geçirdik. Keşke imkanım olsa evleri yapılana kadar onları misafir ederdim." diyor.

Batman'da selden zarar görenler için, "Onların acısı benim acım" diyen insanlar çocuklarının giysilerini, canlarını kurtarmak için çıplak ayak ve sadece üzerindeki elbiseyle sokağa fırlayan mağdurlarla paylaştı. Afetzedelere yardım için birbiriyle yarışanlar, fazla elbise ve ayakkabıları belediyeye getirmeye başladı. Yaklaşık 3 TIR dolusu elbise ve ayakkabı, selzedelere dağıtıldı.

Mehmet Efe isimli selzede, insanların giysilerini, aşlarını kendileriyle paylaşmalarından duygulandığını ifade etti. Sel sonrası 8 çocuğuyla açıkta kaldığını belirten Efe, "Ani bastıran çamurlu sudan kurtulmak için yalınayak üzerimizdeki elbiselerle kaçtık. Üzerimizdeki elbiseler de hep ıslandı ve çamur oldu. Sağ olsun vatandaşların belediyeye getirdiği elbise ve ayakkabılardan üzerimize denk geleni aldık." dedi.

Sel felaketi sonrası Batman Belediyesi, gıda ve giyim kampanyası başlatırken, Batman Valiliği, İş Bankası'nda yardım hesabı açtırdı. Belediye, yardımda bulunacakların Batman Belediyesi'nde kurulan yardım komisyonuna müracaat etmesini istedi. Selzedeler için 'Kardeşlik Sınır Tanımaz, Omuz Omuza Türkiye' kampanyası başlatan Gönül Köprüsü Derneği Başkanı Abdurrahman Kurt, Batman'da 5 bin kişiye sıcak aş vereceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious