Dayanışma içinde olun

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracatçıları fiyat konusunda uyararak, "ABD pazarında fiyat kırarak, birbirinzle rekabet etmeyin."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İhracatçılarla ABD ziyaretini sürdüren Tüzmen, New York'da yaptığı temaslar sonrası değerlendirmde bulundu. Tüzmen, Türkiye'nin Amerika'ya ihracatının 2005 yılında 4.9 milyar dolar olduğunu belirterek, 1,7 trilyon dolar ithalat yapan Amerika için bu rakamın çok küçük olduğunu ifade etti. İhracatçıların ABD pazarını iyi analiz etmelerini isteyen Tüzmen, "Amerika pazarında karşılaştığımız önemli sıkıntılardan biri de Türk firmalarının kendi aralarındaki rekabetidir. Özellikle mermer, seramik ve hazır giyim sektörlerinde Türk firmaları bazen acımasız bir şekilde rekabet ediyorlar. Müşteri kapmak için fiyat düşürüyorlar. Bu son derece zararlı rekabettir. Bu rekabet ihracat gelirimizi düşüren bir rekabettir. İhracatçılarımız ülke çıkarını düşünerek rekabet etmelidirler. Firmalarımız fiyat kırarak birbirleriyle rekabet etmemelidirler" diye konuştu. .

Tüzmen, yapılan yanlış rekabet nedeniyle ihracatta miktar artışı ile gelir artışının dengesiz sonuçlar doğurduğunu, bu nedenle ihracatçıların ABD pazarında rekabet yerine dayanışmaya önem vermeleri gerektiğini vurguladı. ABD pazarında başarılı olmak için marka mağazalar açılmasının önemine dikkat çeken Tüzmen, şunları kaydetti:

"Kuyum sektöründe, mermer-seramik sektöründe, hazır giyim konfeksiyon sektöründe ABD'de de birçok Türk marka mağazası faaliyet gösteriyor. Bunların tamamına yakını ABD'nin birkaç şehrinde toplanmış durumda. İyi de iş yapıyorlar. Bunların sayısını hızla arttırmamız ve ABD'nin bütün şehirlerine yaymamız lazım. Biz devlet olarak bu konuda gerekli desteği vermeye çalışıyoruz. İş adamlarımız hedeflerini büyütmelidir. Diğer bir nokta da Türk ihraç ürünlerinin Amerika'daki mağaza zincirlerinin raflarında yerini almasıdır. İhracatçılarımız bu konuda çaba harcamalıdır. Türk sanayicisinin ürettiği ihraç ürünlerinin kalitesi yüksektir. Mağaza zincirlerinin raflarında rahatlıkla yer alabilir."

Tüzmen, bu ülkeye ihracatı artırmak için ABD'nin alım heyetlerini Türkiye'ye getirme faaliyetlerine hız vereceklerini, ABD'li ithalatçılara bütün sektörlerden Türk ürünlerini üretim aşamasından itibaren yerinde göstereceklerini bildirdi.

"ÜRÜNLERİMİZİN KALİTESİNE GÜVENİYORUZ"

Türkiye'nin 80 milyar doları aşan ihracatının büyük kısmını gelişmiş ülkelere yaptığını hatırlatan Tüzmen, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bizim ürün kalitemizde hiçbir sorunumuz yoktur. İhracatımızın büyük bölümünün kişi başına gelir seviyesi yüksek gelişmiş ülkelere yapılması da bunun en önemli kanıtıdır. Bu nedenle ABD'li tüketicilere rahatlıkla hitap edebiliriz. İhracatımız bu bilinçle hareket etmelidir. ABD'nin belli şehirlerini değil, bütün ABD'yi pazar olarak görmelidir. İlk etapta da hedef olarak belirlediğimiz New York, Kaliforniya, Teksas, Illinois,

Florida ve Georgia eyaletlerine yönelmelidirler."

Öte yandan, New York'ta temaslarını tamamlayan Tüzmen, ihracatçılarla birlikte Chicago'ya geçecek. Buradaki ziyaretlere ayrı bir Türk ihracatçı birliğide kendilerine katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious