Dayatmalara boyun eğmedi

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Bülent Ecevit, mavi gömlek, kasket ve ak güvercinle sembolleşen 81 yıllık ömrünü önceki gece noktaladı. Onun için söylenen sözlerin genelinde övgü ve sevgi var

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk siyasetine dürüstlüğü ve nezaketi kazandıran Ecevit, yakın tarihin en kritik dönemlerinde sergilediği duruşla hatırlanıyor. "Dayatma ve baskılara hiçbir dönemde boyun eğmedi. İnandığı doğruları söylemekten kaçınmadı." sözleri Ecevit'i özetliyor. Çizgisini siyasi hayatının başlangıcından sonuna kadar birçok önemli olayda ortaya koydu. Milli Şef İnönü'nün karşısına çıkarken, kendi doğrularını savunmaktan korkmadı. 12 Mart Muhtırası'ndan sonra kurulan ara rejim hükümetine destek veren Genel Başkanı İsmet İnönü'nün karşısında yer aldı. "Demokratik rejim için hayati bir konuda görüş ayrılığına düştük." diyerek İnönü'ye bayrak açtı ve ilk kurultayda "CHP'de buyruk mu işleyecek hukuk mu?" söylemiyle zaferini ilan etti. 12 Mart havasının hakim olduğu 1973'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Faruk Gürler'in dayatılmasına karşı çıktı, Fahri Korutürk'ün Köşk'e çıkışında önemli rol oynadı. En büyük mücadelelerden birini ise 12 Eylül'de verdi. Siyasi yasağına rağmen konuşmaktan geri durmadı. Kurduğu Arayış dergisiyle tek başına 12 Eylül rejimine karşı muhalefet yaptı. Milli Güvenlik Konseyi'nin yazı yasağını bile deldi. Hapse atılmayı önemsemedi: "Cezaevine girmeyi göze aldıktan sonra istediğim gibi konuşurum."

Önceki gece Ecevit'in vefat haberi geldiğinde, başsağlığı mesajları da yağmaya başladı. "Türk siyaseti önemli bir şahsiyetini kaybetmiştir." diye başlayan mesajların devamında Ecevit'in, dayatmalara karşı çıkan, cesur tavrına dikkat çekildi. Mesajlardan bazıları şöyle:

BÜLENT ARINÇ: İlkeleri, nezaketi, yılmaz savaşçılığıyla Türk siyasetinde önemli izler bıraktı.

DENİZ BAYKAL: Siyaseti ilkeli götürmeyi esas alan bir liderdi, hepimizin öğretmeniydi.

MEHMET AĞAR: Dayatmalara ve baskılara boyun eğmeyen tarzıyla örnek bir devlet adamıydı.

ERKAN MUMCU: Bir vicdan adamıydı. Kararını, aklından çok vicdanına danışarak ortaya koyardı.

SÜLEYMAN DEMİREL: Yarım asra yakın bu ülkeye hizmet etmiş büyük bir devlet adamıydı.

NECMETTİN ERBAKAN: Arkadaşımdı, sözüne güvenilirdi. Hizmet etmek isteyen bir insandı.

RECAİ KUTAN: Demokratik duruşuyla önemli hizmetler yapmış, saygın ve Aydın bir devlet adamıydı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious