Defineciler Bitlis'te tarihi yağmalıyor

Defineciler Bitlis'te tarihi yağmalıyor.13024
  • Giriş : 27.06.2008 / 15:09:00

Bitlis'in Ahlat ilçesindeki kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan bazı tarihi eserlerin, define avcıları tarafından yağmalandığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi, Eski Ahlat Şehir Kazısı Başkanı Doç. Dr. Nakış Karamağaralı, 2007 yılı ''Eski Ahlat Şehri Kazısı'' çalışmalarında, buldukları kümbetin içinde 4 tane yazılı lahit ve sonradan eklendiği düşünülen tuğla mezar da ortaya çıkardıklarını söyledi.

Buldukları tarihi buluntuların define avcıları tarafından tahrip edildiğini belirten Karamağaralı, şöyle konuştu:

''Geçen yılki kazı çalışmalarımızda ortaya çıkardığımız lahitler tahrip edilmiş. Defineciler sacı keserek, kümbetin içine girmiş ve bu sanat eserlerini tahrip etmiş. Lahitlerin altını oymuş. Selçuklu Mezarlığı içinde bulunan mezar taşları kırılarak altında define aranmış. Bir mezarın çevresindeki bezemeli taşlarının hepsi götürülmüş. Mezar taşları çalınmış.''

Bu durum karşısında büyük üzüntü duyduklarını vurgulayan Doç. Dr. Karamağaralı, ''Birçok yapının elimizde sadece resmi kaldı. Buna çok büyük bir cehalet diyorum. Kazı alanını korumakta güçlük çekiyoruz. Kazı yaptığımız yerlerin mutlak suretle ve ciddi anlamda korunması gerekiyor'' dedi.

Doç. Dr. Karamağaralı, dünyada eşine benzerine çok az rastlanan ve sanat tarihi açısından ender olan Ahlat'taki tarihi yapıların her geçen yok edildiği bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious